Uniwersytety Europejskie to sieć uczelni na terytorium Unii, które umożliwiającą studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniającą się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich. Wcześniej, w 2019 r. wybrano już 17 takich konsorcjów.

Zagraniczni eksperci wskażą uczelnie badawcze>>

 

Kolejne polskie uczelnie jako partnerzy

Cztery kolejne polskie uczelnie wejdą w skład innych konsorcjów jako partnerzy. Politechnika Warszawska wejdzie w skład European Universities of Technology Alliance. Politechnika Poznańska stanie się częścią sieci EUNICE - European University for Customised Education. Politechnika Śląska będzie partnerką EURECA-PRO The European University Alliance on Responsible Consumption and Production. Natomiast Uniwersytet Śląski stanie się członkiem konsorcjum Transform4Europe – T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs.

W czwartek 9 lipca br. Komisja Europejska wyłoniła kolejne 24 konsorcja. W ich skład wchodzi 165 instytucji szkolnictwa wyższego z 26 państw członkowskich UE oraz innych krajów uczestniczących w Programie Erasmus+. Poinformowano o tym w komunikacie na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koordynatorem jednego z tych zwycięskich konsorcjów będzie krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Polska uczelnia będzie liderem sieci European Space University of Earth and Humanity.

 

- Komisja Europejska odpowiedziała dziś w zdecydowany sposób na wezwanie studentów w sprawie umożliwienia większej swobody studiowania w całej Europie – powiedziała, cytowana na stronie MNiSW, wiceprzewodnicząca ds. promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas. Jak dodała, 41 uniwersytetów europejskich (17 działających już i 24 nowe), wspartych kwotą 287 milionów euro z budżetu UE, to już namacalna rzeczywistość dla wielu studentów.