Konferencja jest dowodem powstającej na naszych oczach tradycji dyskusji studentów nt. problemów, z jakimi spotykamy się w prawie cywilnym. W tym roku zjazdowi przyświecał temat „50 lat służby Kodeksu Cywilnego na rzecz obywateli”. Wszyscy z prelegentów, wygłaszając referaty, zastanawiali się, czy konstrukcje obowiązujące obecnie spełniają swoją rolę - służą obywatelowi. Często dochodziliśmy do wniosku, ze tak jest, ale również występowały głosy przeciwne. Wtedy próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co może zrobić ustawodawca (czy to nowelizując przepis albo tworząc nowy Kodeks Cywilny, nad którym obecnie trwają prace), aby stanowione prawo spełniało rolę służebną dla tego, kto ma z nim do czynienia.

W ciągu dwóch dni (29-30 maja) mogliśmy usłyszeć 26 wcześniej wybranych referatów, wygłoszonych przez studentów i doktorantów prawa z wielu uczelni w Polsce, tj. Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Całość została podzielona na 6 tematycznych paneli, obejmujących zakres prawa cywilnego: części ogólnej, prawa rzeczowego, prawa zobowiązań, prawa rodzinnego oraz prawa spadkowego. 
Nad przebiegiem każdego panelu czuwali moderatorzy - zaproszeni pracownicy Katedry Prawa Cywilnego i Handlowego WPiA US: prof. zw. dr hab. Bronisław Ziemianin, prof. zw. dr hab. Tadeusz Smyczyński, dr hab. Andrzej Janiak, prof. US, dr hab. Marek Andrzejewski, prof. US, dr Joanna Szyjewska-Bagińska, dr Katarzyna Dadańska. Towarzyszyła nam również mgr Adriana Tomczyk. Po wygłoszeniu 15-minutowych przemówień, odbywała się dyskusja, z możliwością omówienia poruszanych zagadnień i zadawania pytań referującym.
Podkreślenia wymaga fakt, że niejednokrotnie moderatorzy panelów byli zaskoczeni wysokim poziomem merytorycznym wystąpień. Jest to dowód na to, że studenci nie tylko muszą uczyć się tego, co przewiduje program studiów, ale mogą poszukiwać i dochodzić do osobistych wniosków. Żywe dyskusje były wyrazem tego, jak wielkie emocje mogą wzbudzać rozwiązania prawne, te proponowane przez prelegentów, jak i stosowane obecnie. Z pewnością każdy z uczestników będzie ubogacony jej treściami i wnioskami. Czasem mieliśmy wrażenie, że moglibyśmy rozmawiać bardzo długo nad pewnymi instytucjami.
 
Poruszane tematy były niezwykle pouczające, ponieważ w głównej mierze pozwalały na wymianę doświadczeń znanych z praktyki, jak i wynikających z przeprowadzonych badań naukowych. Nie zabrakło porównywania stanu obecnego z tym, co miało miejsce  w historii, a także sygnalizacji stanu, jaki w projektach ustaw przewiduje ustawodawca. 
Mamy nadzieję, że wyniki konferencji zaowocują wśród naszych prelegentów. Czekamy na wydanie monografii oraz podjęcia decyzji, który wydział prawa  w Polsce będzie gościł nas w przyszłym roku.
 
Paweł Rafałowicz
Bartłomiej Sierzputowski