W Dzienniku Ustaw opublikowano tekst jednolity rozporządzeniaMinistra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych". Czasopismo, aby otrzymać pomoc - musi być m.in. ujęte w wykazie czasopism i występować jednocześnie bazach międzynarodowych. Jak uzasadnia resort, jest to świadectwem profesjonalizmu czasopisma, które na bieżąco pozyskuje wystarczającą liczbę artykułów naukowych potrzebnych do zamknięcia numeru.

Prof. Kulczycki: Czasopisma prawnicze muszą się otworzyć, żeby były wyżej punktowane>>

 

Konieczne zapewnienie otwartego dostępu

Kolejnym warunkiem jest konieczność stosowania przez czasopismo zasad etyki publikacyjnej zgodnej z  wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics), ponieważ daje to gwarancję, że redakcja czasopisma ma przygotowaną procedurę postępowania na wypadek wykrycia w artykułach naukowych nadesłanych do recenzji nieoznaczonych przypisami fragmentów tekstów pokrywających się z treścią innych publikacji. Posiadanie takiej procedury pomaga w zwalczaniu nierzetelnych lub nieuczciwych praktyk publikacyjnych.

 

Ponieważ czasopisma otrzymuą wsparcie ze środków publicznych, od wydawców będzie się wymagać, żeby udostępniali artykuły naukowe w sposób, który zapewni do nich dostęp możliwie najszerszemu gronu odbiorców. Ponadto upowszechnianie artykułów naukowych w trybie otwartego dostępu sprawia, że ogłoszone w nich wyniki badań naukowych mają większy wpływ na kształtowanie myśli naukowej. Artykuły naukowe będą musiały być udostępniane w otwartym dostępie nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wydania numeru czasopisma,  w którym zostały  opublikowane. Aby zapewnić jeszcze większy nieograniczony dostęp  do czasopisma wymagane będzie udostępnianie czasopisma finansowanego w  ramach programu w  ramach repozytorium cyfrowego Biblioteki Narodowej.