Tym razem do debaty zasiądzie aż czworo ekspertów z zakresu prawa, specjalistów z wieloletnim doświadczeniem: byli Ministrowie Sprawiedliwości Barbara Piwnik, sędzia z 30-letnim doświadczeniem w orzecznictwie karnym, i adwokat Zbigniew Ćwiąkalski, a także specjalista w zakresie kryminalistyki i prawa amerykańskiego prof. Piotr Girdwoyń oraz adwokat, obrońca w wielu słynnych procesach, Jacek Kondracki. Pojawią się także przedstawiciele świata mediów: odtwórczyni tytułowej roli w serialu „Prawo Agaty” Agnieszka Dygant oraz redaktor programów informacyjnych, prezenter i były dyplomata Jarosław Gugała.

Eksperci z dziedziny prawa powiedzą, jaka jest ich ocena kondycji polskiego prawa co myślą o planowanych zmianach w procesie karnym. Czy ich codzienne obserwacje i wieloletnie doświadczenie potwierdzają, że reforma procesu karnego jest konieczna? Czy amerykański model orzecznictwa, w którym rola sędziego sprowadza się do wysłuchania stron i wydania wyroku, jest skuteczny? Ciekawym elementem może być zestawienie opinii adwokatów i sędziów.

Z kolei Agnieszka Dygant oraz Jarosław Gugała powiedzą o wizerunku prawników w mediach. Skonfrontowane będą ich opinie z doświadczeniem pozostałych gości, próbując uzyskać odpowiedź na pytanie, czy świat bohaterów seriali i filmów o prawnikach przypomina prawniczą codzienność? Czy popularyzacja prawa w takiej formie ma pozytywny wpływ na wiedzę i wyobrażenia o prawnikach przeciętnego Kowalskiego?

Przewidywany czas trwania debaty to 1,5 h moderowanej dyskusji oraz 0,5 h rozmowy z publicznością.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.uo.uw.edu.pl/debata>>>>