University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Do ubiegłorocznych finałów zgłosiło się 31 zespołów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Bangladeszu, Egiptu i Polski. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze lepszej frekwencji.

"Na zawody URC 2015 zarejestrowały się cztery zespoły z Polski z Politechniki Wrocławskiej, Warszawskiej, Białostockiej i Rzeszowskiej" - informuje na swojej stronie internetowej stowarzyszenie Mars Society Polska.

Przeczytaj także: USA: podwójne zwycięstwo polskich łazików

Zawody University Rover Challenge (URC) są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca, na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. W ekstremalnych warunkach zespoły studenckie z całego świata i skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Sterowany zdalnie łazik musi np. pokonać wzniesienia terenu, przynieść pomoc rannemu astronaucie, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu. Uczestnicy muszą też zaprezentować, jak powstała przygotowana przez nich konstrukcja.

Od 2009 roku w zawodach uczestniczą zespoły z polskich uczelni. Pierwszy sukces polscy studenci osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. W 2013 roku drugie miejsce zajęła drużyna Scorpio3 z Politechniki Wrocławskiej, z kolei w 2014 roku na trzecim miejscu znalazła się drużyna Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej.

Przeczytaj także: Lena Kolarska-Bobińska: nasi studenci potrafią zwyciężać na świecie

W uznaniu zasług polskich zespołów pierwszą europejską edycję zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge - zorganizowano na początku września ubiegłego roku w województwie świętokrzyskim.

Źródło: PAP