LEX do Egzaminu Aplikancie, przed Tobą egzamin zawodowy? Skorzystaj ze specjalnej oferty. Zamów bezpłatny dostęp do pakietu LEX Kancelaria Prawna Premium i LEX Kompas Orzeczniczy 2.0
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Nielegalnie zdobyte dowody niedopuszczalne w procesie

Dowody zdobyte przez służby z przekroczeniem granic prowokacji nie mogą być dopuszczone w procesie - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Oznacza to ponowną delegalizację tzw. owoców z zatrutego drzewa.

paragraf klawiatura 000001
Źródło: iStock

Sprawę opisuje "Rzeczpospolita". Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał, że dwaj mężczyźni oskarżeni przez prokuraturę są winni płatnej protekcji oraz oszustw. Gros dowodów w ich sprawie stanowiły te, które były następstwem prowokacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Uzyskano je w drodze operacji polegającej m.in. na kontrolowanym wręczeniu korzyści majątkowej.
Sąd Apelacyjny uniewinnił oskarżonych, uznając, że CBA sprowokowało oskarżonych do popełnienia czynu zabronionego. Oznacza to niedopuszczenie dowodów zdobytych z naruszeniem prawa, mimo że art. 168a k.p.k. stanowi, że dowodu nie można uznać za niedopuszczalny tylko dlatego, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego.

Źródło: "Rzeczpospolita", stan z dnia 7 czerwca 2017 r.

Polecamy książki prawnicze dla studentów