Miasteczko namiotowe zajęło ponad 1,3 tys. m kw., zostało zorganizowane przez krakowskie uczelnie i instytuty PAN w ramach 18. Festiwalu Nauki i Sztuki. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Moc rozumu”.

„Festiwal stał się swoistą wizytówka naszego miasta. To promocja krakowskich uczelni, instytutów naukowo-badawczych, promocja nauki kierowana do szerokiego grona odbiorców, w tym do uczniów, przyszłych studentów” – powiedział podczas czwartkowej inauguracji imprezy Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, która jest głównym organizatorem 18. edycji Festiwalu. Dodał, że niepubliczna uczelnia po raz pierwszy jest głównym organizatorem tego wydarzenia.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że 18. edycja imprezy świadczy o krakowskich tradycjach uniwersyteckich oraz o jedności środowiska naukowego.

„Kraków jest miastem ponad 750-letnim, starym, ale i niezwykle nowoczesnym, stawiającym na młodzież. Mamy ponad 20 uczelni wyższych i ponad 200 tys. studentów. To świadczy o tym, że Kraków jest miastem młodym, nowoczesnym, innowacyjnym” – powiedział prezydent miasta.

Wystawcy obawiali się w czwartek, że deszczowa pogoda odstraszy gości. „Rok temu pogoda bardziej dopisała. Mam nadzieję, że mimo niekorzystnej aury teraz, frekwencja dopisze” – mówiła PAP Monika Świerkosz z namiotu Wydziału Polonistyki UJ.

Zgodnie z jej doświadczeniami z ubiegłych lat festiwalowe namioty najchętniej odwiedzane są w soboty. W czwartki i w piątki do wystawców chętnie zagląda młodzież. „To ważna grupa, to nasi potencjalni studenci. Chcemy młodzieży przybliżyć naszą ofertę” – wyjaśniła.

Wydział Polonistyki UJ postanowił zinterpretować hasło „Moc rozumu” za pomocą książki „Alicja w Krainie Czarów” brytyjskiego matematyka Charlesa Lutwidge'a Dodgsona (pseudonim Lewisa Carrolla). W namiocie polonistów można zobaczyć wolontariuszy przebranych za bohaterów „Alicji w Krainie Czarów”, zasiąść przy bajkowym stole, zmierzyć się z Szalonym Kapelusznikiem „na brak logiki”, w konkursach wygrać książki. Miejsce w namiocie znaleźli także logopedzi, którzy zachęcają do odwiedzin rodziców z dziećmi.

W programie artystycznej części festiwalu jest m.in. pokaz pracy egzaminacyjnej (pt. „W klubie na Jazzowej”) studentów trzeciego roku Wydziału Aktorskiego - w Akademii Sztuk Teatralnych. Na zakończenie festiwalu organizatorzy zaplanowali koncert orkiestry dętej z Akademii Muzycznej w Krakowie, koncert odbędzie się w budynku głównym AGH.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska. (PAP)

NSA: Koszt wykładów dla aplikantów jest jawny>>