Koło Naukowe Studentów Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z fundacją Centrum Badań ADR ,,Prawo i Gospodarka’’, Wydziałem Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, organizuje wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs ,,Sprzeciw!’’ skierowany jest do uczniów liceów i techników, którzy chcą spróbować swoich sił podczas symulacji postępowania przed sądem powszechnym. Daje im to niepowtarzalną okazję wcielenia się w rolę uczestników procesu: stron, profesjonalnych pełnomocników i świadków. Organizowany przez nas konkurs nie tylko pozwala uczniom na prezentację wiedzy prawniczej, ale również umożliwia im wykazanie się sztuką argumentacji, opanowaniem i zdolnością szybkiej reakcji, czyli wszystkim tym, co stanowi kwintesencję umiejętności dobrego prawnika.

Zmagania uczestników poprzedzone zostaną wykładem inauguracyjnym, który odbędzie się 12 stycznia 2016 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Celem wykładu będzie zapoznanie uczestników z regułami rządzącymi postępowaniem przed sądem powszechnym oraz przekazanie wskazówek niezbędnych do rozwiązania kazusu (ten w najbliższym czasie pojawi się na stronie www.konkurssprzeciw.pl).

Na konkurs składają się trzy etapy. Pierwszym zadaniem drużyn będą poprawne rozwiązanie kazusu oraz stworzenie na jego podstawie pisma procesowego, a następnie nadesłanie ich do oceny organizatorom. Wyłonieni w ten sposób uczestnicy, podczas kolejnego etapu mierzyć się będą między sobą w symulacjach półfinałowych. Na przeciw siebie staną 6-osobowe drużyny z poszczególnych szkół. Dwie z nich, z największą liczbą punktów, spotkają się w symulacji finałowej. Ich walka będzie poddawana ocenie jury, w skład którego wchodzą: sędziowie, adwokaci, radcowie prawni, mediatorzy oraz wykładowcy uniwersyteccy. Punktowane będą merytoryczność wypowiedzi, umiejętność argumentacji oraz radzenia sobie ze stresem. Półfinały i finał konkursu planowane są na kwiecień 2016 r.

Patronat medialny nad Wydarzeniem objęło wydawnictwo Wolters Kluwer
Źródło: Wojciech Dudek, koordynator konkursu ,,Sprzeciw''