Nazwa hackathon wzięła się od maratonu i w taki właśnie sposób będzie przebiegał. Różnicą jest to, że uczestnicy nie będą biegać, ale programować. Konkurs Hack3city będzie trwać łącznie 7 dni. Podczas pierwszych 5 dni uczestnicy będą pracować zdalnie, tworzyć pomysły i wstępne projekty. Następnie spotkają się na prawdziwy 48 godzinny maraton programowania. W tym czasie będą pracować pod okiem specjalistów i dopracowywać swoje prace. Sędziami są przedstawiciele firm które są bardzo rozpoznawalne na rynku firm IT – Microsoft, Playsoft, Estimote czy Intel. Uczestnicy mogą popisać się umiejętnościami, wiedzą i kreatywnością bezpośrednio przed najlepszymi w branży.

Zadania konkursowe są ambitne. Trzeba będzie np. stworzyć grę lub zaprojektować aplikację wykorzystującą Open Data. Każdy zespół może wybrać zadanie. Cel – przygotować najlepszy program na czas. 
 
Ścieżka Intel – to przestrzeń przeznaczona dla kreatywnych programistów, którzy potrafią wykorzystać nieszablonowe rozwiązania. Zadaniem będzie stworzenie aplikacji desktopowej przy użyciu języka C/C++. 
 
Ścieżka Microsoft - Big (Small) Data + Cloud + Mobile. Tu programiści wzniosą  się na swoje wyżyny, gdzie „only sky is the limit” . Przetworzą chmury i wycisną z nich ostatnią kroplę kodu, który stworzy rozwiązanie mobilne oparte na Open Data. 
 
Ścieżka Playsoft –  to ścieżka idealna dla uczestników o podejściu rozrywkowym. Ta przestrzeń będzie obfitowała w rozwiązania typu entertainment. To tutaj miłośnicy nocnych maratonów będą mogli popuścić cugle wyobraźni i stworzyć własne gry. Przestrzeń wspierają jedni z najlepszych organizatorów GameJam’ów w Europie. 
 
Ścieżka Estimote – to najbardziej innowacyjna strefa. To tutaj programiści wejdą w świat Smart Things i zmierzą się z technologią typu ibeacons, poznają zupełnie nowy ekosystem i spotkają  polski startup, którego rozwiązanie szturmem zdobywają całą Amerykę. 
Organizatorzy wspólnie z Partnerami przygotowali atrakcyjne nagrody – tablety, smartfony czy oprogramowanie. To jednak nie wszystko, co mogą zyskać uczestnicy. 
– Takie wydarzenia dają możliwość poznania ludzi z branży, przedstawicieli firm, do których studenci będą w przyszłości aplikować. Udział w Hack3city to również możliwość rozwinięcia umiejętności i zdobycia bardzo praktycznej wiedzy, miejsce wymiany doświadczeń i networkingu – mówi Małgorzata Jasnoch, Prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
 
Zwycięzcy będą mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązania przed kilkutysięczną widownią podczas konferencji infoShare, jednej z najważniejszych imprez w branży IT w Europie, a jednocześnie największej w Polsce. Celem Partnerów jest nie tylko wyłonienie najlepszych – konkursy takie jak hackathon pozwalają poznać potencjalnych kandydatów na nowych pracowników.
 
– Od lat wspieramy akcje edukacyjne dla młodych ludzi. Takie wydarzenia są niejednokrotnie jedyną szansą na poznanie nowej technologii, firmy czy też urządzenia. Z pasją podchodzimy do tego tematu, poświęcając nie raz nawet kilka dni angażując się w tego rodzaju wydarzenie. Każdy, kto myśli na poważnie o pracy w branży IT, powinien sam się dokształcać. Takie wydarzenia to jeden z elementów składowych takiego dokształcania – mówi  Marcin Borecki, CEO w CloudExpert.pl, Microsoft MVP.
 
- Możliwość odkrywania młodych talentów jest dla nas bardzo ważna. Spodziewamy się, że uczestnicy hackathonu zaskoczą nas swoją kreatywnością i umiejętnościami. Chcielibyśmy ich poznać, ponieważ wierzymy, że drzemie w nich talent, na którym opiera się przyszłość branży – mówi Katarzyna Szymeczko, Administrative Assistant w Intel Technology Poland.