Wykład odbędzie się 15 stycznia 2013 r., godz. 18.30 na Wydziale Prawa i Administracji UW, ul Lipowa 4, sala 1.3.
 
"Media stały się wydmuszką, kuszącą tytułami i migawkami. Wciągani głębiej, napotykamy nonsens. Zapowiadany szumnie wywiad telewizyjny okazuje się banalną wymianą uprzejmości. Po mocnym tytule zaczyna się tekst pozbawiony oryginalnych myśli i wniosków. A po radiowym dżinglu rozemocjonowany głos prowadzącego zagaduje pustkę. Nawykli do poszukiwania wiadomości wciąż kupujemy gazety, włączamy radia, telewizory i komputery, ale coraz mniej się dowiadujemy, rośnie rozczarowanie. Gazety służą do przerzucania stron, telewizory – do przerzucania kanałów. Wreszcie, jeden po drugim, rezygnujemy. Spada sprzedaż, słuchalność, oglądalność. Tylko klikalność rośnie, ale ten wskaźnik więcej chyba mówi o naszej desperacji niż rzeczywistym potencjale informacyjnym internetu." 
 
Fragment artykułu Pauliny Wilk pt. "Rzeczpospolita dezinformacji" (Tygodnik Powszechny, 9 października 2012 r.)
 
Paulina Wilk jest reportażystką i publicystką. Od 2003 r. do końca 2011 r. pracowała w „Rzeczpospolitej”, obecnie współpracuje z magazynem "Kontynenty", "Tygodnikiem Powszechnym" i TVP Kultura. Specjalizuje się w przemianach cywilizacyjnych i społecznych. Publikuje reportaże i eseje m.in. o światowych metropoliach, zjawiskach kulturowych w Azji i Europie, literaturze. Jest autorką książki reporterskiej "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii" (Carta Blanca, 2011) oraz książki dla dzieci "Przygody misia Kazimierza" (Wilk&Król Oficyna Wydawnicza, 2012). 9 października 2012 r. w "Tygodniku Powszechnym" ukazał się jej artykuł "Rzeczpospolita dezinformacji", poświęcony kondycji polskich mediów.
 
Komentarz do wykładu wygłoszą:
 
Katarzyna Gryga - zajmuje się prawem autorskim, prasowym i szeroko pojętym prawem mediów, jest producentem formatów telewizyjnych, pisuje do Gazety Wyborczej.
 
dr Piotr Toczyski - medioznawca, socjolog, wykładowca i badacz nowych mediów, Ośrodek Przetwarzania Informacji.
 
Konferencja jest zorganizowana w ramach projektu: „Monitoring zagrożeń dla wolnych mediów w Polsce i wzmacnianie funkcji kontrolnej mediów lokalnych” Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Partnerami w projekcie są Zakład Praw Człowieka WPiA UW oraz Zakład Praw Człowieka WP UMCS.
 
Więcej na stronie portalu Facebook
 
Informacja prasowa Fundacji