W 2016 r. do egzaminów wstępnych na aplikacje dopuszczonych zostało łącznie 8 656 osób, a przystąpiło 8 398. W tym roku zgloszenia złożyło:

- na aplikację adwokacką 2 660 osób,
- na aplikację radcowską 4 200 osób,
- na aplikację notarialną 650 osób,
- na aplikację komorniczą 200 osób.

Już 30 września 2017 r. odbędą się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz dziesiąty państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.
 
Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzymają kandydaci, którzy odpowiedzą poprawnie na minimum 100 pytań.
 
Egzaminy na aplikacje zostaną jednocześnie przeprowadzone w 21 miastach w Polsce. Do chwili obecnej powołane zostały 54 komisje egzaminacyjne (20 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 21 komisji ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej, 7 komisji do przeprowadzenia egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą), w tym 4 dodatkowe komisje w Warszawie: 2 komisje do przeprowadzenia egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i 2 komisje do przeprowadzenia egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.
 
W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną na wniosek kandydata będącego osobą niepełnosprawną, złożony wraz z odpowiednimi dokumentami, możliwe jest:
- wydłużenie czasu na rozwiązywanie zestawu pytań testowych (150 minut) o połowę tj. o 75 minut,
- udzielenie zgody przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcę na szczególny sposób rozwiązywania zestawu pytań testowych.