Wśród podejrzanych znaleźli się byli rektorzy Wyższej Szkoły Nauk Społecznych „Pedagogium” w Warszawie i Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, właściciel prywatnego liceum dla dorosłych w Grodzisku Mazowieckim oraz dwaj pracownicy akademiccy. To: Zenon Ch., Bernard K., Bazyli N., Wojciech S. i Jolanta B. Prokurator ze śląskiego wydziału ds. przestępczości zorganizowanej wniósł wobec trzech z nich wniosek o trzymiesięczny areszt; pozostałym zastosowano środki zapobiegawcze – m.in. poręczenie majątkowe oraz zakaz nauczania.

 

Student w sporze z Collegium Humanum zdany na siebie>>

 

Zatrzymanie za fałszowanie dokumentów

Akcja CBA objęła zatrzymania, a także przeszukania mieszkań i siedzib uczelni w 13 miejscach województw wielkopolskiego i mazowieckiego. Czterech mężczyzn i jedna kobieta usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, specjalizującej się w wystawianiu fałszywych zaświadczeń o przebiegu i ukończeniu studiów, obronie prac dyplomowych oraz protokołach egzaminacyjnych. W zamian za dokumenty przyjmowali łapówki od 5 do 30 tys. zł.

 

Bazyli N. usłyszał dodatkowo sześć zarzutów fałszowania dokumentów – m.in. dyplomu inżyniera dla Pawła C. z rzekomym poświadczeniem autentyczności przez ministerstwo nauki. Razem z Wojciechem S. odpowiada za podrobienie co najmniej 1061 zaświadczeń o studiach dla ukraińskich studentów WSM w Legnicy. Prokurator nałożył na niego policyjny dozór i zakaz kontaktu z określonymi osobami, natomiast Bernardowi K. – 200-tysięczne poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu oraz zakaz wykonywania zawodu nauczyciela.

Collegium Humanum, założone w 2018 roku, oferowało przede wszystkim kilkumiesięczne programy MBA i inne studia podyplomowe, które często służyły do awansu w strukturach spółek Skarbu Państwa. Część dyplomów przyznawano bez rzetelnego procesu kształcenia, rzekomo potwierdzonych przez zagraniczne uczelnie nieuprawnione do tego. Wśród absolwentów znaleźli się politycy oraz członkowie zarządów spółek państwowych. Do tej pory w ramach wszystkich wątków śledztwa postawiono zarzuty 68 osobom (369 czynów). W połowie 2024 roku uczelnia zmieniła nazwę na Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia”.(ms/PAP)