Podkreślają, że dzięki programowi nie tracą już czasu w kolejkach po podręczniki w wydziałowych bibliotekach.
Program Lexoteka zapewnia dostęp do stu podręczników wydawnictw: Wolters Kluwer i Lexis Nexis, są to książki dotyczące najważniejszych gałęzi prawa oraz podręczniki do nauki historii. Student w cenie miesięcznego abonamentu otrzymuje możliwość korzystania z aktualnych aktów prawnych i orzecznictwa.
Koniec z bieganiem po bibliotekach
O doświadczenia związane z korzystaniem z programu zapytaliśmy użytkowników Lexoteki, jako największą zaletę wskazują oszczędność czasu - dzięki podręcznikom dostępnym w bazie, nie muszą tracić czasu w wydziałowych bibliotekach, gdzie często - zwłaszcza w sesji - brakuje wydań potrzebnej książki.
W nauce pomaga też dostęp do kilku podręczników z danej gałęzi prawa, a nie tylko tych, które poleca wykładowca. Chociaż, jak pisaliśmy w artykule: "Student prawa – i z tabletem, i z flamastrem" , wielu studentów przywiązanych jest do tradycyjnej książki, do programu przekonują się nawet osoby, które sceptycznie podchodzą do e-booków.
- Nie jestem dużym zwolennikiem ebooków, jeżeli czytam książki, to wolę mieć je jednak wydrukowane. Natomiast z uwagi na to, że są to podręczniki nowe, których w bibliotece jest mało i nie ma możliwości ich wypożyczenia. Albo przy wypożyczeniu zaraz je ktoś rezerwuje i trzeba po miesiącu oddać - mówi student trzeciego roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim - Dzięki Lexotece znalazłem inne podręczniki czy też jakieś kazusy czyli coś, o czym bym nawet nie wiedział albo bym o tym nie pomyślał bo nikt by mi tego nie wskazał - dodaje.
Jak zauważają studenci, narzędzia dostępne na komputerze i tablecie również pozwalają na zaznaczenie kluczowych fragmentów tekstu. Linki zawarte w tekście pozwalają natomiast na łatwe przejście do przepisu.
Źródła aktualizowane na bieżąco
Użytkownicy z Lexoteki korzystają po kilka razy w tygodniu, najczęściej podczas zajęć i przed sesją. Wielu zwraca uwagę, że program przydaje się podczas pisania prac, daje bowiem natychmiastowy dostęp do wielu źródeł.
- Uznałam, że jak będę miała wszystko w jednym miejscu, to będzie mi łatwiej, mam zamiar wykorzystać Lexotekę do pisania pracy magisterskiej, bo umożliwia szybsze wyszukanie materiałów - mówi studentka piątego roku prawa na Uniwersytecie SWPS - Przyda mi się także opcja łatwego umieszczania cytatów z podręczników w pracy.
Cechą, dzięki której systemy informacji prawnej i e-booki biją na głowę papierowe źródła, jest aktualność.
- Wiedza akademicka opiera się głównie na podręcznikach, jeśli coś zostało zdezaktualizowane i nie wyszło nowe wydanie, co się bardzo rzadko zdarza, to sięgam do odpowiednich aktów normatywnych - podkreśla studentka trzeciego roku prawa na Uniwersytecie SWPS.
Jak podkreślają użytkownicy Lexoteki, akty prawne i orzecznictwo są aktualizowane na bieżąco, użytkownicy mają też dostęp do najnowszych wydań podręczników. Pracę ułatwia też wyszukiwarka przepisów oraz możliwość łatwego dzielenia się materiałami, nieporównywalnie większa od tej, którą dają źródła papierowe.
Aktualny podręcznik taniej i bez kolejki
Mobilność, natychmiastowy dostęp do aktualnych materiałów oraz pożyteczne narzędzia pomagające w przyswajaniu informacji- to cechy, które najbardziej doceniają użytkownicy Lexoteki.