Systemy prawne wywodzące się z common law jako prawników najniższego stopnia zawodowego uznają osoby o wykształceniu wyższym humanistycznym, które zajmują się zawodowo prawem jako prawników najniższego stopnia zawodowego. W większości państw na świecie wykonywanie zawodów prawniczych uzależnione jest od posiadania wykształcenia prawniczego uniwersyteckie wykształcenie prawnicze, a dla wykonywania kluczowych zawodów prawniczych. Prawie wszystkie zawody prawnicze traktowane są jako zawody zaufania publicznego. Adwokat, radca prawny i notariusz to przykłady wolnych zawodów .Ich cechą charakterystyczną jest obowiązkowa lub dobrowolna przynależność osób je wykonujących do samorządu zawodowego. Co do zasady poza systemem związkowym pozostaje, ze względu na powiązania z władzą publiczną, zawód sędziego i prokuratora.

Przeczytaj także: Veni, vidi, vici - kilka słów o przyszłości prawniczej >>>
Przeczytaj także: Zapis prawny czy przepis prawny >>>

10 grudnia 2014 r. po raz pierwszy w całej Unii Europejskiej będzie obchodzony Europejski Dzień Prawnika wspólnie ze światowym Dniem Praw Człowieka , który został ustanowiony przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy ( CCBE). Tematem wiodącym jest „Zagwarantowanie prawa do prywatności oraz ochrony tajemnicy zawodowej w obliczu masowego śledzenia danych przez instytucje publiczne”. W Polsce obchody Europejskiego Dnia Prawnika organizują Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Izba Radców Prawnych poprzez działania lokalne wśród obywateli.

Zgodnie z decyzją Naczelnej Rady Adwokackiej tegoroczne obchody będą polegały na przeprowadzeniu przez adwokatów lekcji z uczniami wybranych szkół średnich. Jest to forma jednodniowego projektu edukacyjnego. Lekcja ma trwać 45 minut. Celem spotkania jest przybliżenie uczniom zawodu adwokata oraz zainteresowanie problematyką prawną . W okręgu każdej izby adwokackiej lekcje zostaną przeprowadzone w 4 szkołach przez adwokatów, a w 4 innych przez radców prawnych.

Obchody Dnia Prawnika stanowią realizację zobowiązań przyjętych przez polskie samorządy prawnicze oraz sposób promowania podstawowych wartości zawodu prawnika i zasad praworządności w Polsce.

Koło Naukowe Mediacji i Negocjacji UMCS oraz Koło Naukowe Filozofii Prawa i Ochrony Praw Człowieka mają przyjemność zaprosić wszystkich chętnych na obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka oraz Europejskiego Dnia Prawnika. W ramach tego wydarzenia odbędzie się pokaz najważniejszych filmów dot. praw człowieka na świecie zgromadzonych w ramach festiwalu WatchDocs. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
 

Przeczytaj także: Prezes NRA: całość opłaty aplikacyjnej pozostaje w radzie>>>
Przeczytaj także: Zwara: nie pierwszy raz adwokatura zmienia zakres działalności >>>

Pokaz filmów odbędzie się w Auli Uniwersyteckiej WPIA UMCS. Start o godzinie 19:00. Na uczestników czekać będzie drobny poczęstunek jak i możliwość wygrania fajnych nagród rzeczowych oraz gadżety od Wolters Kluwer.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/747220738681529/

Natalia Małgorzata Kurek