W „Opolskim programie stażowym dla absolwentów” - jak nazywa się projekt OCRG - mogą brać udział absolwenci kierunków technicznych bądź ścisłych, którzy są mieszkańcami woj. opolskiego. Przyjmować ich mogą firmy prowadzące działalność na Opolszczyźnie w branżach będących tzw. opolskimi specjalizacjami inteligentnymi, np. branży spożywczej, chemicznej, metalurgicznej, energetycznej, budowlanej, meblarskiej, drzewnej czy usługowej.

Pierwsze staże już się rozpoczęły. W piątek w auli Politechniki Opolskiej odbyła się uroczysta konferencja otwierająca przedsięwzięcie, podczas której 32 pierwszym stażystom oraz przedstawicielom firm wręczono podpisane przez nich umowy stażowe.
Jak wyjaśnił zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Piotr Dancewicz, OCRG chce w ten sposób skojarzyć absolwentów z przedsiębiorstwami i zaspokoić w pewnym stopniu obserwowany na rynku "głód inżynierów". Podkreślił, że projekt ma charakter pilotażowym, a OCRG liczy, iż po stażach 40 proc. ich uczestników znajdzie pracę w firmach, które ich przyjęły.
 
Stażyści, oprócz 1,6 tys. zł brutto stypendium, dostaną też refundację kosztów dojazdu - do 280 zł brutto w miesiącu. Będą też mieli do wykorzystania pulę 1,7 tys. zł brutto na sfinansowanie podnoszących ich kwalifikacje szkoleń. „Przedsiębiorca wskaże, jaki kurs powinien odbyć stażysta. Chodzi o to, by jego kwalifikacje i kompetencje odpowiadały oczekiwaniom firmy” – wyjaśnił Dancewicz. Zapewnił, że zainteresowanie projektem jest duże - zarówno ze strony firm, jak i absolwentów.
Wojciech Kowalczyk z firmy Filplast z Głogówka biorącej udział w projekcie zadeklarował, że reprezentowane przez niego przedsiębiorstwo może przyjąć 5 stażystów, np. informatyków czy logistyków. „Zależy nam na kimś, kto pokaże nam nowe trendy i wzbogaci nas o innowacje” – mówił. 
 
Aleksandra Nowak z zakładów wapienniczych Lhoist Polska w Tarnowie Opolskim powiedziała, że projekt jest dla pracodawcy atrakcyjny, m.in. dlatego, że OCRG gwarantuje wszechstronne wsparcie – finansowanie stażu, pomoc w rekrutacji, promocję przedsięwzięcia w środowisku akademickim. Reprezentowana przez nią firma już ma na stażu w ramach projektu jednego absolwenta w dziale logistyki. Od 2 lipca będzie mieć kolejnego - w obszarze technologii produkcji. „Ponadto mamy jeszcze sześć miejsc dla stażystów w obrębie kontroli jakości, czyli w naszych laboratoriach i w dziale utrzymania ruchu” – dodała.
 
Patryk Weisser z Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu dodał z kolei, że program stażowy OCRG jest inny od znanych mu na rynku, bo firmy biorące w nim udział dostają arkusze z precyzyjnie opisanymi potencjalnymi kandydatami. „Pozwala nam to w większym stopniu wybrać taką osobę, która rzeczywiście dla naszych potrzeb będzie właściwa” - uznał.
 
Na staż finansowany z projektu OCRG zdecydował się m.in. absolwent architektury Karol Świerczyński z Brzegu. Wyjaśnił, że może dzięki niemu zdobyć doświadczenia, ma możliwość dalszego rozwoju i szansę na pracę.
„Opolski program stażowy dla absolwentów” zaczął się w tym roku, a zakończy w połowie przyszłego. Wart jest 5 mln zł. (PAP)