Szef WKP Włodzimierz Albin odebrał ten dyplom w miniony piątek podczas spotkania zorganizowanego w uniwersyteckim Collegium Iuridicum Novum.

Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki przypomniał, że obecny rok jest rokiem szczególnym, bo związanym z jubileuszem 100-lecia uczelni. - Ten uniwersytet zakładali poznaniacy i Wielkopolanie. Z jednej strony był symbolem nowego początku, ale także symbolem odzyskanej niepodległości - mówił Rektor - Ta współpraca naszych partnerów z uniwersytetem kontynuowana była przez wszystkie następne lata, a w XXI wieku dynamiczny rozwój zaowocował nowymi programami kształcenia prowadzonymi we współpracy z pracodawcami, wspólnymi badaniami naukowymi i innowacyjnymi projektami - podkreślał. 

Sto lat temu powstała Wszechnica Piastowska, późniejszy Uniwersytet Poznański. Swoje początki wywodzą z niego czołowe poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego.

Obecnie proces kształcenia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) odbywa się na piętnastu wydziałach, obejmując swym zasięgiem najważniejsze dziedziny nauki: humanistyczne, społeczne, ścisłe, przyrodnicze, a także te związane ze sztuką. Studia prowadzone są w trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym, na trzech poziomach: I, II i III stopnia. 

Corocznie uniwersytet zajmuje 3 lub 4 miejsce w rankingu polskich uczelni publicznych przeprowadzanych przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”. W 2018 był trzecim uniwersytetem w Polsce według rankingu „Perspektywy 2018”. Według World University Rankings 2018 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest piątym uniwersytetem w Polsce.