Minister edukacji narodowej Anna Zalewska uczestniczyła w Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich, która odbyła się w Częstochowie. Podczas spotkania z udziałem blisko 300 dyrektorów szkół z całej Polski dyskutowano między innymi o ochronie dzieci i młodzieży przed moralnymi zagrożeniami oraz o zmianach w polskiej szkole.
W swoim wystąpieniu minister Anna Zalewska podkreśliła potrzebę zmian w systemie edukacji. Wyjaśniła, że potrzeba zmian podyktowana jest tym, co aktualnie dzieje się w społeczeństwie.
– Zmieniają się nasze dzieci, zmienia się otoczenie, cywilizacja. Nauczyciel przestaje być mistrzem, gubi się w eksplozji nowoczesności a dziecko, mimo że potrafi doskonale poruszać się po nowych technologiach, nie umie odnaleźć się w otaczającym świecie. Taka sytuacja może powodować frustracje, bo o jego wychowaniu dawno zapomnieliśmy — dodała.
Minister Anna Zalewska podczas konferencji przekonywała także, że zmiana polskiego systemu edukacji jest koniecznością i reakcją na aktualną sytuację demograficzną kraju.
– Jesteśmy w czołówce krajów starzejących się. W ciągu dwóch lat ubędzie w Polsce blisko dwa miliony dzieci. Jeśli nie zmienimy systemu, to nie poradzimy sobie ze znikającymi małymi szkołami — dodała szefowa MEN.
Konferencja dyrektorów szkół katolickich jest jednym z trzech spotkań tego typu odbywających się cyklicznie na Jasnej Górze. W listopadzie lub na początku grudnia ma miejsce Forum Szkół Katolickich. We wrześniu zaś spotkanie skupia się wokół programu wychowawczego, spraw organizacyjnych dotyczących pracy w szkołach oraz programu Tygodnia Wychowania.
Wydarzenia te mają na celu realizację zadań statutowych Rady Szkół Katolickich, wspieranie szkolnictwa katolickiego w wypełnianiu jego misji, jaką jest nauczanie, kształcenie, ale przede wszystkim wychowywanie.
Organizatorem konferencji była Rada Szkół Katolickich.

Nowy stopień awansu zawodowego nauczyciela jeszcze w tej kadencji>>

 

Dowiedz się więcej z czasopisma
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł