Wiceminister Przemysław Krzyżanowski z wizytą w Inowrocławiu

Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji narodowej spotkał się ze środowiskiem rodzicielskim z Inowrocławia i okolic celem omówienia i przedstawienia reformy obniżenia wieku obowiązku szkolnego i edukacji najmłodszych.

Mówił, że 6 lat to wiek, w którym dziecko szybko się rozwija i chłonie wszystkie informacje. Nauka dzieci sześcioletnich w szkole jest tak zorganizowana, aby sześciolatek był w stanie bez problemu opanować wszystkie umiejętności, które przewiduje podstawa programowa na etapie pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Zdaniem resortu edukacji, polska szkoła jest nowoczesna i bezpieczna, przygotowana na przyjęcie sześciolatków, o czym świadczy fakt, że we wrześniu 2013 r. w polskim systemie oświaty funkcjonować będzie już około 250 tys. dzieci, które rozpoczęły edukację w wieku 6 lat.

Jak zaznaczał wiceminister Krzyżanowski, patrząc na to, jak mamy przygotowane podstawy programowe wychowania przedszkolnego, 3-letni okres wychowania przedszkolnego jest okresem wystarczającym, aby dzieci w wieku 6 lat rozpoczęły edukację w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Zarówno ogólnopolskie, jak i międzynarodowe badania potwierdzają, że sześciolatek dobrze radzi sobie w szkole i dzięki odpowiednio prowadzonym zajęciom jest w stanie rozwinąć kompetencje, które pomogą mu osiągnąć dobre wyniki w późniejszej pracy.

Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP

Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 20 czerwca 2013 r.

Data publikacji: 20 czerwca 2013 r.