Wiceminister MEN z wizytą w Białej Podlaskiej

"Udowodniliście, że można stworzyć szkołę przyjazną dla sześciolatków" - pochwalił wiceminister Tadeusz Sławecki dyrekcję i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej, podczas spotkania promującego dobre praktyki stosowane przez samorządy na rzecz obniżenia wieku szkolnego.

Biała Podlaska jest jednym z tych miast, w którym bardzo wielu sześcioklasistów chodzi do szkoły. Rodzice takich dzieci są zadowoleni z decyzji, którą podjęli i podkreślają, że to głównie sześciolatki chciały już pójść do szkoły.

Tym, co pomaga najmłodszym w szybszym zaaklimatyzowaniu się w nowych warunkach i środowisku jest ścisła współpraca przedszkoli ze szkołą, o co bardzo dba dyrekcja SP nr 2.

Dzieci z "zerówki" są zapraszane na lekcje do starszych kolegów, dzięki temu mogą zobaczyć jak prowadzone są lekcje oraz jacy nauczyciele uczą.

W ramach swojej wizyty wiceminister Tadeusz Sławecki spotkał się także z przedstawicielami środowiska oświatowego z gminy województwa lubelskiego. Obniżenie wieku szkolnego to wyzwanie cywilizacyjne. Jak pokazują wyniki z międzynarodowych badań PIRSL i TIMSS, wczesna edukacja szkolna ma wpływ na lepsze wyniki nauczania. Natomiast wbrew stereotypowym opiniom, wcześniejsza nauka w szkole nie odbiera dzieciństwa. 83% dzieci lubi chodzić do szkoły, bo prócz nauki jest również zabawa.

Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP

Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 4 marca 2013 r.

Data publikacji: 4 marca 2013 r.