Wyniki rankingu ogłoszono w czwartek 3 marca w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas oficjalnego otwarcia XIII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego "Perspektywy 2010". - Różnorodność, możliwość rozwijania przez uczniów wszelkich talentów - tak dyrektor VIII LO im. Władysława IV Grażyna Filipiak opisuje mocne strony swojej szkoły, jednej z najstarszych szkół   średnich stolicy.  - Podziwiam naszych uczniów za pasję i determinację. Są wśród nich takie osoby, które dzień w dzień by zdążyć do szkoły wstają o piątej rano, a potem niezależnie od pogody jadą najpierw na rowerze, a potem autobusem, pociągiem.

Niezależnie od wyboru lekko sprofilowanej klasy, w II klasie uczniowie VIII LO wybierają dwa przedmioty na tzw. rozszerzeniach, które już są międzyoddziałowe. Na ciągu trzech lat uczniowie przechodzą trzy sprawdziany - na wejściu, w połowie drogi i trzeci, czyli maturę. Istotny jest ten drugi, który dotyczy przedmiotów "na rozszerzeniach". W ten sposób łatwiej zorientować się uczniom i nauczycielom w poziomie opanowania tych przedmiotów, które z dużym prawdopodobieństwem będą zdawać na maturze.

Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca rankingu - XIV LO im. Stanisława Staszica, a trzecie - LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na czwartym miejscu znalazło się II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, a na piątym - XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika. Na szóstym miejscu uplasowało się 2 Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy, na siódmym - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, na ósmym - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, na dziewiątym - V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego, na dziesiątym - XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej. Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, które uzyskali abiturienci, ich sukcesy w rekrutacji na studia dzienne na dziewięciu największych stołecznych uczelniach oraz sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Ogłoszono również wyniki rankingu 20-lecia, będącego podsumowaniem wyników stołecznych liceów we wszystkich dotychczasowych rankingach. Zwyciężyło w nim - XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Szkoła ta prawie zawsze była w pierwszej trójce najlepszych liceów, a pierwsze miejsce zajmowała aż dziewięć razy.

Źródło: Rzeczpospolita, 4 marca 2011r.