W 1913 roku we włoskim klubie turystycznym (Touring Club Italiano) utworzono krajowy komitet turystyki szkolnej, który zorganizował pierwszą wycieczkę dla młodzieży.
Rozpoczynające się w czwartek obchody stulecia tego wydarzenia będą trwały trzy dni. W Trieście zgromadzono pochodzące z początku XX wieku setki zdjęć dzieci i nastolatków na wycieczkach.
Wkrótce po inauguracji prac komitetu zostały one przerwane z powodu wybuchu I wojny światowej. Jego działalność zablokowano potem w dobie włoskiego faszyzmu w latach 30, ponieważ reżim Mussoliniego nie tolerował masowych wyjazdów uczniów.
Komitet wznowił pracę po II wojnie światowej, w 1946 roku i to z wielkim rozmachem. Już rok później 1200 uczniów z Mediolanu i 500 z Pawii pojechało wraz ze swymi nauczycielami zwiedzić zespół klasztorny Certosa di Pavia, jeden z najpiękniejszych zabytków późnego gotyku we Włoszech.
Lata 50. i 60.przyniosły ogromny rozkwit tej branży turystycznej i już wtedy niektóre szkoły organizowały wyjazdy zagraniczne. Uczniowie z miasta Macerata w regionie Marche pojechali na Lazurowe Wybrzeże.
Wtedy też niektórzy gimnazjaliści i licealiści zaczęli podróżować samolotami, a celem wielu szkolnych wycieczek były europejskie stolice.
Obecnie obsługa i organizacja szkolnych wyjazdów to istotna część całej branży turystycznej, notująca co roku miliony euro obrotów. Kryzys i zubożenie społeczeństwa w jego rezultacie zahamowało nieco bardzo prężny rozwój tej branży. Mimo to tysiące placówek oświatowych organizują zarówno jednodniowe wyjazdy, jak i tzw. zielone szkoły oraz "biały tydzień" zimą na nartach. Wśród celów dłuższych wycieczek najpopularniejsze są Apulia, Toskania i Umbria, przede wszystkim Asyż, miasto świętego Franciszka, patrona obecnego papieża.