Sukces młodych uczonych w międzynarodowym konkursie na projekt badawczy

W dniu 25 września 2012 r. w Bratysławie odbył się finał najbardziej prestiżowego na świecie konkursu uczniowskich projektów badawczych.

"Dwie spośród głównych nagród przypadły młodym badaczom z Polski. Jedną z trzech I nagród w wysokości 7.000 EUR i nagrodę honorową zdobył Jakub Nagrodzki z Łomży, uczeń Worth School w programie matury międzynarodowej (IB) w Wielkiej Brytanii w hrabstwie West Sussex, za pracę "Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej".

Ponadto jedną z trzech III nagród w wysokości 3.500 EUR zdobyła Anna Kuśnierczak z Mieczewa, absolwentka LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu za pracę "Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum".

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej organizowany jest przez Komisję Europejską od 1989 roku, jako kontynuacja międzynarodowego konkursu Philipsa, organizowanego od 1968 roku. Konkurs skierowany jest do młodych ludzi z całej Europy w wieku 14-21 lat. Uczestnicy, którzy biorą udział w konkursie są laureatami prestiżowych nagród krajowych.

Polacy udział w imprezie wzięli po raz 18. Ich nagrody są kolejnym sukcesem polskich reprezentantów, którzy w podobnych imprezach występują zwykle w roli faworytów.

Opracowanie: Agnieszka Winiarska RPE WKP

Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 27 września 2012 r.

Data publikacji: 27 września 2012 r.