Zgodnie z nowelizacją, zniżką na przejazdy pociągami i autobusami - obok nauczycieli uczących w szkołach i nauczycieli akademickich - mają zostać objęci także nauczyciele przedszkoli. Jednocześnie obecna ulga wynosząca 37 proc. ma zostać obniżona dla wszystkich nauczycieli do 33 proc. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.
Podczas środowego posiedzenia połączonych komisji senator Andrzej Matusiewicz (PiS) pytał, czy obniżenie dotychczasowej wysokości ulgi nie naruszy zasady zachowania praw nabytych. Przewodniczący komisji budżetu i finansów Kazimierz Kleina (PO) przypomniał, że projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów przygotowany został przez Senat. Zaznaczył, że to wówczas został wybrany wariant zakładający rozszerzenie grupy uprawionych przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich nią objętych.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 13 senatorów, nikt nie był przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu.
Projekt nowelizacji stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawnego do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. Trybunał uznał, że przepisy dotyczące ulg dla nauczycieli, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.
W czerwcu podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie senator Grażyna Sztark (PO) zaznaczyła, że były trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich. Senator poinformowała, że w wyniku konsultacji z rządem wybrano trzeci wariant. Podała, że objęcie nauczycieli przedszkoli ulgą na przejazdy bez zmniejszenia wysokości ulgi dla całej grupy nauczycieli kosztowałoby budżet państwa dodatkowo ponad 37 mln zł. Trzeci wariant wybrany przez Senat spowoduje zaś, że ze zmianą przepisów nie będą się wiązały żadne dodatkowe koszty dla budżetu.
Jak poinformował wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski, obecnie ulga na przejazdy przysługuje 580 tys. nauczycieli uczących w szkołach, od 1 stycznia do tej grupy dołączy ok. 68 tys. nauczycieli przedszkoli.