Rząd chce popularyzować szachy w szkole

Minister Joanna Mucha i wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki, spotkali się w poniedziałek z rosyjską legendą szachów Gari Kasparowem. Dyskutowali z nim o korzyściach, jakie może przynieść uczniom nauka szachów.

Podczas spotkania europoseł Piotr Borys przedstawił przyjętą w 2012 r. przez Parlament Europejski deklarację w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole". Podkreślił, że gra w szachy przyczynia się do osiągnięcia spójności i integracji społecznej, zwalczania dyskryminacji, zmniejszenia wskaźnika przestępczości czy nawet walki z różnymi rodzajami uzależnień.

Gari Kasparow przedstawił doświadczenia innych państw, takich jak Estonia, Gruzja, Armenia, Francja, Niemcy (niektóre kraje związkowe) czy USA (niektóre stany), które zintegrowały naukę gry w szachy ze szkolnymi programami nauczania. Rosyjski szachista podkreślał duże znaczenie gry w szachy dla poprawy koncentracji i pamięci, uczenia cierpliwości i wytrwałości, a także determinacji, motywacji i postaw sportowego zachowania.

Według danych MEN, zajęcia z gry wprowadziło pół tysiąca polskich szkół. A ich liczba ma się wkrótce znacznie zwiększyć.

Opracowanie: Monika Sewastianowicz

Źródło: www.men.gov.pl stan z dnia 26 września 2012 r.

Data publikacji: 26 września 2012 r.