Jak informuje Anna Ostrowska, rzeczniczka resortu edukacji, dane potwierdzają, że w około 71 proc. publicznych przedszkoli, 52 proc. szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych lub ponadpodstawowych nie przeprowadzono referendów strajkowych.

 

 

 

MEN: większość szkół nie będzie strajkować

Jak podkreśla rzeczniczka resortu edukacji,  w przypadku szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych odsetek ten wynosi 62 proc.

- Oznacza to, że większość placówek w całym kraju będzie pracowała bez problemów. To ważna informacja dla rodziców i uczniów, którzy przygotowują się do egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych oraz maturalnych - tłumaczy Anna Ostrowska - Przypomnijmy, że egzaminy zewnętrzne stanowią istotny, niezmienny element polskiego systemu oświaty. Dzięki nim rekrutacja zarówno do szkół wyższych, jak i do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych odbywa się, i będzie odbywała, na przejrzystych zasadach - dodaje.

 

MEN przypomina o planach uczniów zdających egzaminy>>

 

ZNP: większość nauczycieli za strajkiem

Nieco inne wyniki podaje prezes ZNP Sławomir Broniarz, podkreśla on, że prawie 85 proc. szkół weszło w spór zbiorowy i większość z nich chce strajkować.

- Potwierdza się informacja, że do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół, przedszkoli, placówek edukacyjnych – powiedział Broniarz - Za strajkiem, w tych placówkach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 do 90 proc. zatrudnionych tam nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami – poinformował. Dodał, że związkowcy zbierają dane na bieżąco.