W 2013 r. gminie Puńsk zabrakło na oświatę 2,4 mln zł, dlatego w maju samorząd podjął decyzje o likwidacji dwóch szkół w Przystawańcach, gdzie uczyło się dziewięciu uczniów, i Nowinnikach, do której uczęszczało 26 dzieci.
Wójt Puńska zastanawiał się, czy nie zlikwidować szkoły w Widugierach, gdzie uczyło się 11 uczniów, ale ostatecznie placówka pozostała.
Jak poinformował wójt Puńska Witold Liszkowski, w tym roku szkolnym w Widugierach będzie się uczyło 32 uczniów, bo część z nich - z Przystawańc i Nowinnik - przeniosła się do tej placówki. Dzieci będą tam dowożone busem, który w środę przekazała gminie prezydent Litwy Daila Grybauskaite.
Liszkowski poinformował, że gmina otrzyma ponad 900 tys. zł dodatkowych środków na oświatę, które zostaną wydane na wynagrodzenia dla nauczycieli. 116 tys. euro, czyli ok. 480 tys. zł, przekaże gminie rząd litewski za pośrednictwem Fundacji im. Biskupa Antanasa Baranauskasa, zaś ok. 450 tys. zł MEN ze swojej rezerwy budżetowej.
Z danych kuratorium oświaty w Białymstoku wynika, że minionym roku szkolnym języka litewskiego uczyło się ponad 500 osób w kilku placówkach oświatowych, najwięcej w gminach Puńsk i Sejny. W gminie Puńsk są cztery placówki, gdzie dzieci uczą się po litewsku: trzy w Puńsku: szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum oraz szkoła podstawowa w Widugierach. W Sejnach działa zespół litewskich szkół "Żiburys". W placówce jest przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.