MEN wydał rozporządzenie w sprawie zasad oceniania i egzaminowania uczniów. Od przyszłego roku szkolnego poważne zmiany czekają zwłaszcza gimnazjalistów. Na zakończenie gimnazjum będą oni musieli przygotować, a następnie zaprezentować tzw. projekt edukacyjny. MEN ma nadzieję, że dzięki temu uczniowie nauczą się pracy zespołowej, gdyż każdy taki projekt ma być przygotowywany przez grupę uczniów. Resort postanowił, że szczegółowe warunki jego realizacji będzie określał dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami. Projekt ma przypominać prezentację maturalną z języka polskiego.
Tymczasem nauczyciele obawiają się, iż obowiązek przygotowania projektu edukacyjnego zachęci uczniów do oszustw. W Internecie jest już mnóstwo ofert sprzedaży maturalnych prezentacji. Ich pisaniem zajmują się głównie studenci, ale także nauczyciele.
Podobne obawy mają związkowcy z ZNP, który negatywnie zaopiniował niektóre zapisy nowego rozporządzenia.
Rozporządzenie zakłada też, że każdy uczeń zespołu będzie oceniany osobno - zdaniem związkowców będzie to niemożliwe.
MEN nie uwzględniło jednak propozycji ZNP. Odpiera również zarzuty, że uczniowie będą korzystać z niedozwolonej pomocy podczas przygotowywania projektu. Resort twierdzi, że nie pozwolą na to zasady jego przygotowywania. Przede wszystkim, jak zauważa MEN, projekt jest działaniem zespołowym, a nie indywidualnym, jak w przypadku prezentacji maturalnej, co zmniejsza niebezpieczeństwo korzystania z niedozwolonej pomocy. Resort chce też, by na każdym etapie realizacji projektu uczniom towarzyszył nauczyciel-opiekun.
 
Źródło: Dziennik Polski, 19.08.2010 r.