Prace prowadzone są w ramach realizowanego przez miasto projektu „Mia100 szkół”. Ocieplane są ściany i dachy, wymieniane są okna, modernizowana jest instalacja centralnego ogrzewania, malowana jest elewacja budynku. „Remonty nie tylko podnoszą funkcjonalność i estetykę budynków. Już w tej chwili program przyniósł miastu ponad 1,1 mln zł oszczędności w placówkach wyremontowanych w zeszłym roku” - mówiła na spotkaniu z mediami Zdanowska.
W ub. roku remont przeprowadzono w 19 placówkach, a ich łączny koszt wyniósł ponad 15,5 mln zł. Jak zapowiedziała prezydent w 2014 roku w ramach projektu „Mia100 szkół" prace prowadzone mają być w kolejnych 41 placówkach. Koszt inwestycji wyliczono na 93 mln zł. Pieniądze na realizację „Mia100 szkół” pochodzą m.in. z kasy miasta i Unii Europejskiej.
Zdanowska zwróciła uwagę, że trwające obecnie prace w 18 placówkach nie przeszkodzą w prowadzeniu zajęć lekcyjnych.
Prezydent poinformowała również, iż w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym w okolicach szkół i innych placówek oświatowych odświeżone zostały przejścia dla pieszych i linie na jezdniach. Odnowiono i uzupełniono barierki między chodnikiem a jezdnią. W dniach od 2 do 10 września w 14 wytypowanych szkołach będzie odbywał się specjalny program edukacyjny przeznaczony dla dzieci prowadzony przez policję i straż miejską.