Od dziś 20 września jest dniem każdego przedszkolaka

Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto ustanowione przez Sejm, które ma przede wszystkim zwrócić uwagę i spopularyzować edukację przedszkolną w całym kraju.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, jednego z inicjatorów, nadanie temu świętu charakteru ogólnokrajowego podkreśliło prawo dziecka do zabawy i szczęśliwego dzieciństwa oraz potrzebę wspierania jego rozwoju od najmłodszych lat.

W specjalnym liście z okazji Dnia Przedszkolaka Marek Michalak życzył dzieciom radości z uczenia się siebie i świata - zarówno teraz, jak i w późniejszym ich życiu. "Niech czas zabaw przedszkolnych zaszczepi w was na zawsze potrzebę bycia wielkim odkrywcą, zadającym coraz to nowe pytania i poszukującym na nie odpowiedzi, eksploratorem nieustannie zaciekawionym złożonością swojego otoczenia" - życzył najmłodszym.

Ponadto RPD liczy, że dzisiejsze święto będzie nie tylko radosnym dniem, ale stanie się początkiem społecznej dyskusji o roli edukacji przedszkolnej w obecnych czasach. Jak zaznaczył w swoim liście, dziś nie trzeba już udowadniać, że pierwsze lata życia każdego człowieka warunkują jego dalszy rozwój i mają wyraźny wpływ na jego sukces w dorosłym życiu. W tym czasie dziecko rozwija swój twórczy potencjał, zyskuje pierwsze kompetencje społeczne.

Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP

Źródło: www.brpd.gov.pl, stan z dnia 20 września 2013 r.

Data publikacji: 20 września 2013 r.