W rozmowie z „Rzeczpospolitą” przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Andrzej Smirnow powiedział, że z deklaracji rządowych wynika, że nie jest celem  polityki Katarzyny Hall wymiana kuratorów, a zmiana kryteriów ich wyboru: - Chcemy, by nie byli to urzędnicy danej opcji politycznej realizujący polecenia ministra, lecz osoby z doświadczeniem, które najlepiej wiedzą, jaki model oświaty wybrać w danym regionie. I takie osoby będą kierować kuratoriami w województwach.

Andrzej Smirnow powiedział także, że kompetencje kuratoriów oświaty muszą być ograniczone, ale wymaga to jeszcze analiz i konsultacji, poznania opinii środowiska. W bieżącym roku rewolucji nie będzie.  

Wojewodowie wymieniają kadry - nowi kuratorzy będą w Opolu, Szczecinie i Rzeszowie.  Wicewojewoda śląski odpowiedzialny za oświatę mówi, że w tej chwili trwa merytoryczna ocena pracy kuratorium i od niej zależą decyzje personalne.  – Ministerstwo nie ma wpływu na zmiany na tych stanowiskach – mówi Aleksander Kotłowski, doradca minister edukacji.

Źródło : Rzeczpospolita, 17.01.2008r.