Samorządowcy pozytywnie ocenili zmiany wprowadzane przez MEN w polskiej oświacie. Debata na ten temat obyła się 24 października 2008 r. w ramach IX Kongresu Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Gośćmi kongresu były Minister Edukacji Narodowej, Katarzyna Hall oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.
Katarzyna Hall przedstawiła m.in. cele wprowadzanej reformy i rolę samorządów w tym procesie. W kontekście obniżenia wieku szkolnego podkreśliła, że jednym z głównych celów reformy jest to, aby wszystkie dzieci miały dostęp do edukacji jednakowej, wysokiej jakości. Zadeklarowała, że ministerstwo będzie wspierać wszelkie formy edukacji i wszelkie działania, które stworzą przyjazne warunki nauki dla najmłodszych dzieci. - Ważne jest, aby szkoły dobrze się do planowanych zmian przygotowały, co nie uda się bez pomocy i wsparcia samorządów – podkreślała Minister Edukacji.
Wiceminister Edukacji Krystyna Szumilas zaprezentowała uczestnikom Kongresu koncepcję i harmonogram zmian w oświacie. Podkreśliła, że jednym z najważniejszych celów zmian jest ścisłe podzielenie kompetencji pomiędzy organem prowadzącym, a organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Wiceszefowa resortu edukacji zapewniła samorządowców, że zostaną im zapewnione stosowne środki na przystosowanie infrastruktury szkolnej do nowych standardów nauczania.
Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich wyraził satysfakcję, że nareszcie postulaty samorządowców są uwzględniane w działaniach podejmowanych przez rząd. Za szczególnie ważne uznał wprowadzenie możliwości przekazywania małych szkół wiejskich do prowadzenia rodzicom, bez konieczności ich wcześniejszego likwidowania. Według niego dobrą wiadomością dla szkół, które prowadzą oddziały zerowe w szkołach, jest obniżenie wieku obowiązku szkolnego, ponieważ dzięki temu szkoły te dostaną subwencję na dzieci, które i tak już do nich uczęszczają.
 
Źródło: MEN, 24.10.2008 r.