Zmiany w systemie oświaty w zakresie odpłatności za świadczenia przedszkolne sprawiły, że rodzice zaczęli oczekiwać od przedszkoli jednoznacznych i przejrzystych informacji w zakresie wymaganych płatności. Za ile godzin została naliczona należność? Dlaczego nie zastosowano odliczenia za nieobecność? Rosnące w tej kwestii wymagania spowodowały rozwój systemów do naliczania odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu i komunikacji pomiędzy rodzicem a przedszkolem. Przykładem takiego rozwiązania jest system iPrzedszkole firmy Progman S.A.

Monitorowanie należności, historii wpłat, możliwość zgłoszenia nieobecności dziecka to tylko kilka opcji dostępnych dla rodzica w aplikacji. Rodzic posiadając konto internetowe, za pomocą tabletu czy smartfona może zadać pytanie nauczycielowi dotyczące swojego dziecka. Może również wyrazić swoje zdanie na temat opieki wychowawczej lub nawiązać dodatkowy kontakt z nauczycielem, na który nie zawsze znajduje czas. W sytuacji, kiedy osobą odbierającą dziecko jest inny członek rodziny, nauczyciel może nawiązać komunikację z rodzicem drogą elektroniczną.

Wprowadzenie systemu iPrzedszkole oszczędziło dyrekcji przedszkola pracy przy naliczaniu odpłatności – mówi Anna Poznańska, Dyrektor Przedszkola nr 13 w Koszalinie. Dodatkowo zlikwidowało konieczność posiadania przez rodziców tzw. „książeczek opłat za przedszkole” i obowiązek sprawdzania ich przez dyrekcję. Rodzice mają stały dostęp do stanu „swojego” konta – możliwość kontroli prawidłowości naliczania czasu pobytu dziecka w przedszkolu, zgłaszania nieobecności a dzięki wydrukom mają dokładnie wyliczone rozliczenie opłat. Zawarte w aplikacji iPrzedszkole Komunikator i Tablica ogłoszeń ułatwiły dyrekcji i nauczycielom kontakt z rodzicami, jak i między sobą.

Jak podkreśla Grażyna Budzik, Dyrektor Przedszkola nr 8 w Koszalinie  - dyrektor nie musi, jak do tej pory, tworzyć samodzielnie arkusza kalkulacyjnego, a potem co miesiąc nanosić ręcznie godziny pobytu dziecka. Ponadto rodzice widzą swoje godziny wejścia i wyjścia z przedszkola - mają jasność za ile godzin liczy się im odpłatność. Na pewno system iPrzedszkole ułatwia pracę dyrektorowi, oszczędzając jego czas oraz dając możliwość naliczania odpłatności bez pomyłek.

Więcej informacji (pełna wersja artykułu):  www.eduforum.pl