Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z listem do minister edukacji Katarzyny Hall, w którym zwraca uwagę, że planowane wprowadzenie w szkole dodatkowego obowiązkowego przedmiotu, jakim ma być etyka rodzi wątpliwości z punktu widzenia praw i wolności
obywatelskich, w tym z punktu widzenia praw uczniów.
Pierwszą wątpliwość budzi brak nauczycieli odpowiednio przygotowanych do prowadzenia zajęć z etyki. W napływającej do rzecznika  obfitej korespondencji podnoszone są dodatkowo wątpliwości co do możliwości prowadzenia przez katechetów zajęć zarówno z religii, jak i etyki (bez względu na nauczaną religię).
Druga wątpliwość dotyczy zasad promowania do wyższej klasy uczniów z oceną niedostateczną z religii lub etyki. Obecnie ocena z religii bądź etyki, jako przedmiotu nieobowiązkowego nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy. Rzecznik pyta o możliwość utrzymania tej zasady w sytuacji, gdy wybór jednego z tych przedmiotów stanie się obowiązkowy.
Rzecznik zadaje również pytanie czy, gdy w szkołach wybór religii lub etyki stanie się obowiązkowy, zaistnieje możliwość wprowadzenia etyki do nauczania przedszkolnego.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca również uwagę na rozłączność wyboru udziału w zajęciach z religii albo w zajęciach z etyki. Uczeń wybierający zajęcia z etyki, pozbawiony jest możliwości udziału w zajęciach z religii. „W praktyce więc uczeń postawiony jest przed niedopuszczalnym dylematem, który w przypadku chęci udziału w pierwszym rzędzie w zajęciach z etyki, stawia go w sytuacji konieczności powstrzymania się od udziału w zajęciach z religii” – napisał  Jan Kochanowski.
 
Źródło: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, 16.02.2009 r.