Grala w finale przedstawił referat "Model wybuchów supernowych na podstawie własnych obserwacji astronomicznych", który został najwyżej oceniony przez jury spośród 27 prac zaprezentowanych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z 13 województw.
Drugie miejsce zajął Oliwier Roszak z drugiej klasy IV LO w Częstochowie (Śląskie), a trzecie ex aequo Kamila Ulanowska z drugiej klasy Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu, Maciej Myszkiewicz z trzeciej klasy II LO w Siedlcach (Mazowieckie) i Katarzyna Budzik z drugiej klasy V LO w Krakowie.
Organizatorem Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Każdego roku bierze w nim udział kilkuset młodych miłośników astronomii, którzy przygotowują referaty z zakresu astronomii lub astrofizyki na konkursy wojewódzkie. Dwóch autorów najlepszych z poszczególnych województw zostaje zakwalifikowanych do finału w Grudziądzu.
Merytoryczną opiekę nad imprezą sprawują: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Polskie Towarzystwo Astronautyczne.
Laureaci otrzymali liczne nagrody, m.in. teleskop, lornetki, lunety, bony na zakup sprzętu astronomicznego, książki, mapy nieba.
Patron Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego, prof. Głębocki (1940-2005) był astrofizykiem, rektorem Uniwersytetu Gdańskiego, ministrem edukacji narodowej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Przez wiele lat zasiadał w jury grudziądzkiej imprezy. (PAP)

rau/ jra/