p Nowa wiceprezydent zastąpiła dotychczasową, Elżbietę Lęcznarowicz, która przeszła na emeryturę.

Anna Okońska-Walkowicz to osoba, która ma wieloletnie doświadczenie, zarówno jeśli chodzi o edukację, jak i sprawy społeczne, którymi będzie się zajmować. Jestem przekonany, że doskonale poradzi sobie w nowej roli, którą jej powierzyłem - powiedział prezydent Jacek Majchrowski. Jednocześnie podziękował Elżbiecie Lęcznarowicz za pięć lat wspólnej, ciężkiej pracy w niełatwej i skomplikowanej dziedzinie, jaką jest edukacja.

Mam wiele planów, ale liczę się także z realiami, zapewniam, że jestem osobą z werwą i fantazją, i na pewno wykorzystam to w pracy - powiedziała dziennikarzom Anna Okońska-Walkowicz.

Pytana o kwalifikacje i doświadczenie nowa wiceprezydent powiedziała: Najpierw stworzyłam szkołę, która się rozrastała, potem zdobywałam umiejętności dotyczące zarządzania edukacją i ukończyłam odpowiednie studia, ponadto zarządzam w tej chwili dużym stowarzyszeniem, do którego należy 160 szkół. 

Anna Okońska-Walkowicz jest pedagogiem, doktorem nauk humanistycznych, prezesem Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Przez wiele lat pracowała w domu dziecka. Od 1987 r. pracuje jako nauczyciel akademicki w katedrze antropologii społecznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na początku lat 90. założyła jedną z pierwszych szkół społecznych w Krakowie - podstawową; potem liceum i gimnazjum. Do 2005 roku była dyrektorem tych szkół. 

Jak podaje krakowski magistrat, nowa wiceprezydent opracowała i zrealizowała wiele ogólnopolskich programów szkoleniowych, pomagających polskim nauczycielom szkół publicznych i niepublicznych odpowiadać na potrzeby uczniów i rodziców. Kierowała realizacją poważnych ogólnopolskich projektów oświatowych finansowanych ze środków Banku Światowego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Zainicjowała dwa programy ogólnopolskie, których celem jest nabywanie w polskich szkołach kompetencji społeczno-obywatelskich uczniów i kompetencji w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności. 

Jest członkiem zespołu przy Ministrze Edukacji Narodowej ds. awansu zawodowego nauczycieli. Od 20 lat współpracuje z Fundacją Światło i Chleb im. Brata Alberta w Krakowie organizując na rzecz fundacji akcje charytatywne. W 2002 r. została odznaczona medalem KEN, a w 2010 r. odznaką Honoris Gratia. (PAP)

hp/ son/ gma/ /P