Kontener na makulaturę, który pojawił się przed wejściem do Biblioteki Śląskiej został ozdobiony graffiti wykonanym przez uczniów katowickich szkół.
Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na ratowanie koni. "Wykupujemy przeważnie zwierzęta, które już nie pracują i są niepotrzebne oraz takie, które były hodowane od początku na rzeź. Potem znajdujemy dla nich dobre domy, wpieramy ich utrzymanie i leczenie" - powiedział PAP Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.

Konie często trafiają między innymi do organizacji, które prowadzą zajęcia z hipoterapii dla chorych dzieci i dorosłych, pracują też w małych gospodarstwach lub w agroturystyce, jako wierzchowce do lekkich jazd.

Koszt wykupu jednego konia to ok. 4 tys. zł.

Do tej pory Klub Gaja wykupił 49 koni.

Jedno z ostatnich wykupionych zwierząt trafiło w kwietniu do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Koń uczestniczy w zajęciach z hipoterapii. Wykupiony został za pieniądze pochodzące z dwóch źródeł - z 1 proc. podatku oraz z akcji "Zbieraj kartridże, ratuj konie", który prowadzony przez Klub Gaja i firmę Green Project.

 

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja w celu "upamiętnienia wejścia w życie w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt", w której pojawił się zapis "zwierzę nie jest rzeczą". Celem organizacji tego święta jest zwrócenie uwagi na to, że zwierzętom należy się "szacunek i humanitarne traktowanie".

Zbiórka potrwa we wtorek. Do tej pory zebrano ok. 400 kg makulatury. (PAP)

ktp/ ls/