Pierwsze czytanie projektów nowelizacji w tej sprawie (druki nr 1500 i 1500 oraz 1501) odbędzie się podczas posiedzenia Sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Pensum pedagoga powinno wynosić 20 godzin
Według stanowiska Sądu Najwyższego pensum nauczycieli specjalistów ustala organ prowadzący. Wyrok doprowadził do dużych rozbieżności przy ustalaniu tygodniowego czasu pracy logopedów, psychologów i doradców zawodowych. W niektórych gminach ich pensum - wbrew zaleceniom MEN - ustalono nawet na 40 godzin. W sprawie interweniowała rzecznik praw obywatelskich, która zalecała określenie pensum specjalistów w Karcie Nauczyciela.
Na taki pomysł wpadli również posłowie Solidarnej Polski. Wnieśli do Sejmu swój projekt nowelizacji Karty. Według projektu pensum miałoby wynosić:
- 30 godzin dla nauczycieli bibliotekarzy;
- 20 godzin dla pedagogów i psychologów szkolnych;
- 20 godzin dla nauczycieli w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Awans zawodowy nauczycieli bez utrudnień dla matek
Drugi z projektów przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Chcą znowelizować Kartę Nauczyciela tak, aby przedłużająca się nieobecność spowodowana koniecznością opieki nad dzieckiem nie przerywała stażu potrzebnego do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego. Zauważyli, że obecnie obowiązujące przepisy Karty nie uwzględniają trudnej sytuacji rodziców.
Opieka nad dzieckiem wymaga często dłuższej niż roczna nieobecności w pracy, co powoduje, że po powrocie kobiety muszą rozpoczynać staż od nowa. - zauważają w uzasadnieniu.
Polecamy: MEN boi się zmienić Kartę Nauczyciela?
Polecamy publikację "Karta Nauczyciela. Komentarz">>