Jak sprawić by nauka historii zaciekawiła młodych ludzi?

Dzień 18 maja 2012 r. jest ostatecznym terminem przesyłania przez nauczycieli historii uczących w gimnazjum zgłoszeń na konkurs "Lekcja dobrej historii" organizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych.

IBE szuka nauczycieli, którzy mają pomysły oraz wiedzą jak przeprowadzić dobrą lekcję historii, jak zachęcić uczniów do współpracy na lekcjach oraz jak sprawić by nauka historii nie kojarzyła się tylko z ogromną ilością dat i nazwisk do zapamiętania ale była dziedziną, która zaciekawi młodzież, zachęci ich do zgłębiania nauki, a także da im kompetencje potrzebne w późniejszym życiu.

Celem konkursu jest wymiana między nauczycielami historii doświadczeń, które pozwolą im rozwijać własny warsztat pedagogiczny i metodologiczny oraz efektywnie i atrakcyjnie realizować podstawę programową.

Jak wskazuje organizator "laureaci konkursu zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w dwudniowym spotkaniu poświęconym omówieniu ich pomysłów, podsumowaniu wniosków z konkursu oraz omówieniu strategii upowszechniania nagrodzonych praktyk".

Przede wszystkim zgłaszane praktyki muszą rozwijać umiejętności wymienione w podstawie programowej dla gimnazjów.

Celem IBE jest, by nagrodzone praktyki trafiły do wszystkich szkół gimnazjalnych i żeby korzystali z nich nauczyciele uczący historii.

Opracowanie: Agnieszka Winiarska RPE WKP

Źródło: www.eduentuzjasci.pl, stan z dnia 27 marca 2012 r.

Data publikacji: 28 marca 2012 r.