„Rzeczpospolita” publikuje wyniki raportu Edu.pracuj.pl, w którym możemy poznać ceny programów MBA ( Master of Business Administration), realizowane na polskich uczelniach. Analizie poddano 62 programy MBA. Najdroższe kosztują 86 tys. zł, najtańsze – ponad 3 tys. zł. Średnia cena za tego typu studia wynosi około 28 tys. zł. To koszt, jaki trzeba ponieść za studia akredytowane przez partnera programu (na ogół jest nim uczelnia zagraniczna). Po ich ukończeniu absolwent otrzymuje podwójny dyplom uczelni polskiej i zagranicznej.

Zdobywający dyplom w Warszawie, zapłacą najwięcej. Średnia cena to 32,5 tys. zł. Najmniej studia kosztują w Wielkopolsce, w Małopolsce i na Śląsku. Tam ceny wahają się w granicach kilku tysięcy. W województwie łódzkim płaci się od 11 do 27 tys. zł za program.

– Najwięcej propozycji studiów MBA oferują uczelnie z województwa mazowieckiego. W tym regionie można wybierać spośród 20 różnych programów MBA – mówi Anita Wojtaś-Jakubowska, menedżer public relations z grupy Pracuj sp. z o.o. Na drugim miejscu pod względem ilości ofert jest województwo wielkopolskie. Tam szkoły oferują dziesięć programów MBA. W pozostałych województwach oferta jest uboższa.

Rzeczpospolita, 30 lipca 2008 r., Agnieszka Usiarczyk