- Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy jest dla nas wszystkich bardzo trudna i nieprzewidywalna, dlatego Panie Ministrze na tę decyzję w napięciu czekają zarówno ósmoklasiści, maturzyści jak ich rodzice i nauczyciele. Zaważy ona na dalszych losach młodych ludzi, którzy budują swoją przyszłość edukacyjną. Podejmując decyzję o przesunięciu egzaminów ósmoklasistów i maturalnego umożliwi Pan młodym ludziom taki sam start jaki mieli ich poprzednicy - tłumaczą.

 

Rzecznik: Konieczna szybka decyzja w sprawie egzaminów>>

 

Organizacja egzaminów w placówce zagrożeniem

Wrocławscy radni zwracają uwagę, że organizacja egzaminów w placówkach szkolnych będzie zagrażała zdrowiu i życiu uczniów, nauczycieli oraz osobom zaangażowanym w ich przebieg. Tymczasem nie ma na razie możliwości, by egzaminy zorganizować przez internet.

 

Na podobny problem zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich, który zauważa, że obecny termin egzaminów jest nierealny. Dodaje też, że przejście na zdalną pracę wykluczyło wielu uczniów, bo nie mają oni warunków do nauki, a niektórzy wychowują się w rodzinach dysfunkcyjnych lub zmagają się z innymi poważnymi problemami, potęgowanymi przez wymuszoną izolację.
- Stres odczuwany zwykle przed egzaminami przez uczniów jest obecnie dużo większy, gdyż towarzyszą mu lęk i niepokój o zdrowie swoje i swoich bliskich. Przedłużanie niepewności co do przebiegu egzaminów może dodatkowo wpłynąć na stan psychiczny dzieci i młodzieży - podkreśla RPO.