Wydarzenie, które odbyło się w dniach 27-28 września 2012 roku zgromadziło w jednym miejscu wielu profesjonalistów edukacyjnych oraz wszystkich zainteresowanych losem polskiej oświaty.
Jak co roku w imprezie udział wzięło wielu znakomitych ekspertów i wykładowców, którzy nie tylko przedstawiali swój punkt widzenia, ale także zmuszali uczestników do wzięcia czynnego udziału w debatach i dyskusjach. Obustronna wymiana zdań okazała się niezwykłą bazą wiedzy dla wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji oraz rozwiązań poprawiających jakość oraz rangę polskiej oświaty.
Dyrektorzy szkół, przedszkoli, nauczyciele - każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poszczególne panele dedykowane były zarówno różnym poziomom edukacyjnym jak i konkretnym problemom. Organizatorzy zadbali nie tylko o różnorodność poruszanych tematów, ale także o znanych szerokiemu kręgu ekspertów i autorytetów.
Prelegentami tegorocznej konferencji byli m.in.:
prof. Leszek Balcerowicz, który - w przedstawionym przez siebie wykładzie pt. „Uwolnić Szkoły” - przede wszystkim podkreślił, że obecny system oświaty marnotrawi pieniądze,
Lucyna Bojarska, pierwsza rzeczniczka praw ucznia w Kuratorium Oświaty w Warszawie,
Sławomir Broniarz, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego,
Alina Kozińska-Bałdyga, Prezes Fundacji Inicjatyw Oświatowych czy
Aleksander Komaniecki, prezes i założyciel Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.
Prelekcje wygłosiły także Ewa Brańska, Redaktor Prowadząca „Przed Szkołą" oraz Lidia Marciniak, Wydawca Publikacji Prawo Oświatowe przyczyniając się tym samym do zwiększenia zainteresowania szeroką gamą produktów Wolters Kluwer Polska.
Prócz bogatej oferty konferencji, wykładów i warsztatów uczestnicy mogli wziąć udział także w Strefie Targów, czyli szerokiej oferty rozwiązań i materiałów przygotowanych specjalnie z myślą o wsparciu pracy szkoły i przedszkola.
Tegoroczna edycja Edu Trendy 2012 zakończyła się ogromnym sukcesem organizatorów, o czym świadczą słowa Wiceministra Edukacji Macieja Jakubowskiego, po zakończonej debacie „Kierunki rozwoju edukacji w kontekście wyzwań cywilizacyjnych i realnych możliwości” - „takie spotkania są potrzebne, bo widać, że jest wiele pomysłów na przyszłość i na to, co zrobić w oświacie”.