„Kompas” to książka Rady Europy, która podpowiada, jak nowocześnie, ale z szacunkiem wobec różnych kultur uczyć w szkołach o prawach człowieka. Zawiera pomysły tematów i scenariusze lekcji o demokracji, równości płci i ras, prawach dzieci i dorosłych. Wyszła w 2002 r., w Polsce cztery lata później.
Nauczyciele uważali, że jest rewelacyjna. Ale minister edukacji Roman Giertych uznał, że propaguje homoseksualizm, bo jest w niej pomysł, żeby na lekcję o prawach homoseksualistów zaprosić przedstawicieli organizacji gejowskich. W czerwcu 2006 r. za wydanie „Kompasu” Giertych wyrzucił wieloletniego dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Mirosława Sielatyckiego. „Kompas” został przez MEN zakazany. 

Do dzisiaj zakaz ten nie został odwołany. - Nie było w tej sprawie żadnego rozporządzenia, tylko wypowiedź na konferencji prasowej. A nie będziemy przecież odwoływać konferencji prasowych – mówi wiceminister Krzysztof Stanowski.
Ocenia, że jest to świetna książka, tak samo jako wydana właśnie przez Radę Europy po angielsku druga część książki „Compasito” dla szkół podstawowych.  - Myślę, że nowy „Kompas” zostanie wydany – powiedział wiceminister.

 W środę na stronie internetowej MEN umieściło informację, że na spotkaniu z zastępcą sekretarza Rady Europy minister Stanowski "wyraził przekonanie, że Kompas będzie służyć polskim dyrektorom i nauczycielom jako cenna pomoc  w ich codziennej pracy. Spodziewane jest także opublikowanie w 2009r. w języku polskim książki dla szkół podstawowych".   

źródło: MEN, 19 marca 2008r,. Gazeta Wyborcza, 20 marca 2008r.