PO straszy, że jeśli Lewica nie pomoże odrzucić weta wobec pomostówek, pedagodzy nie dostaną specjalnych świadczeń.
– Skoro od nowego roku nikt nie będzie mógł przechodzić na wcześniejszą emeryturę, to trudno pracować nad ustawą wyróżniającą jedną grupę zawodową. Specustawa dla nauczycieli tworzyła całość z ustawą o emeryturach pomostowych – mówi polityk PO.
Również szef klubu PSL Stanisław Żelichowski uważa, ze jeżeli klub Lewicy nie pomoże koalicji w odrzuceniu prezydenckiego weta do ustawy o pomostówkach, nie będzie też ustawy o przejściowych emeryturach dla nauczycieli.
Jak przekonuje Platforma, przyznanie przywilejów nauczycielom było elementem niepisanej umowy między koalicją PO – PSL a Lewicą. Zgodnie z nią Lewica miała pomóc Platformie odrzucić weto w sprawie pomostówek. Szef Sojuszu Grzegorz Napieralski stwierdził jednak, że ta ustawa „krzywdzi ludzi” i jest niesprawiedliwa, więc będzie rekomendować klubowi podtrzymanie weta. Wcześniej jego odrzucenie miał zadeklarować przewodniczący Klubu Lewicy Wojciech Olejniczak w rozmowie z szefem Klubu PO Zbigniewem Chlebowskim.
Po burzliwych obradach posłowie Lewicy postanowili wieczorem, że z ostateczną decyzją wstrzymają się do czwartku lub piątku. Napieralski oświadczył zaś, że SLD jest gotowy prowadzić dalej rozmowy z PO.

Rzeczpospolita, 17 grudnia 2008 r., Anna Gielewska , Karol Manys , Renata Czeladko