Wśród kandydatów na studia techniczne coraz więcej jest kobiet. W tym roku na Politechnikę Warszawską zgłosiło się o 13 proc. więcej pań niż rok wcześniej. Podobnie jest na wielu innych uczelniach technicznych. Dokładne dane ze wszystkich uczelni będą dostępne dopiero w połowie lipca, ale już teraz większość szkół technicznych mówi o rosnącej liczbie kandydatek.
Na uczelniach technicznych dziewczyny najchętniej wybierają architekturę, biotechnologię oraz kierunki chemiczne. – Kobiety stanowią tam nawet 70 proc. studentów. Za to wciąż niewiele uczy się na kierunkach mechanicznych i elektrycznych.
Z danych Ministerstwa Nauki wynika, że za rok w Polsce będzie brakować 55 tys. inżynierów. Za pięć lat – ponad 76 tys. Kobiety z dyplomem inżyniera pomogłyby wypełnić tę lukę.
Prof. Krysiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, przypuszcza, że do tegorocznej popularności uczelni technicznych wśród kobiet przyczyniła się akcja „Dziewczyny na politechniki” w tym roku po raz pierwszy w całej Polsce prowadzona przez Konferencję oraz Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Rzeczpospolita, 9 lipca 2008 r., Renata Czeladko