Aby ferie były bezpieczne

Już za 4 dni, czyli 14 stycznia w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe.

Dlatego jak co roku Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas zwraca się do rodziców, wychowawców, dyrektorów szkół i nauczycieli o to, żeby zadbali o bezpieczny i pełen wrażeń wypoczynek swoich pociech.

„Czas wolny od szkoły jest prawem uczniów do odpoczynku fizycznego i psychicznego od zwykłych obowiązków. Pozwala zdobywać nowe, wykraczające poza codzienność doświadczenia, spełniać zainteresowania, poprawiać kondycję fizyczną, a także kształtować samodzielność i odpowiedzialność, co w rezultacie jest korzystne dla rozwoju dzieci”.

To do obowiązków dorosłych powinno należeć sprawdzenie czy wypoczynek, na który wysyłane są dzieci jest dla nich odpowiedni, dlatego też MEN przypomina, aby sprawdzać czy wybrana forma wypoczynku zbiorowego jest zgłoszona do kuratorium oświaty, co jest obowiązkiem organizatora.

Zgłoszenie powinno zawierać informacje dotyczące m.in.: miejsca wypoczynku, liczbę uczestników, program, opis kadry opiekuńczej. „Na tej podstawie kuratorium w województwie, w którym odbywa się wypoczynek, zyskuje wiedzę o miejscu i terminie odbywania obozów i innych form wypoczynku, co pozwala na ich kontrolę przez odpowiednie służby.”

Ponadto każdy z opiekunów może zobaczyć czy wypoczynek, na który wysyła swoje dziecko jest wpisany do specjalnej bazy danych utworzonej przez MEN, dostępnej na stronie: www.wypoczynek.men.gov.pl

Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP

Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 10 stycznia 2013 r.

Data publikacji: 10 stycznia 2013 r.