united kingdom
ukraine

Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego.

ZARZĄDZENIE Nr 5
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 stycznia 2024 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
przeprowadzanie analiz oraz wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad finansowania, w szczególności:
a)
składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych,
b)
działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej kościołów i innych związków wyznaniowych,
c)
odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej;
2)
przedstawienie propozycji działań, w tym działań legislacyjnych, wynikających z wypracowanej koncepcji;
3)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów dotyczących zagadnień, o których mowa w pkt 1.
§  3. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej albo wyznaczony przez niego sekretarz stanu albo podsekretarz stanu;
2)
pozostali członkowie Zespołu:
a)
Minister Finansów albo wyznaczony przez niego sekretarz stanu albo podsekretarz stanu,
b)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji albo wyznaczony przez niego sekretarz stanu albo podsekretarz stanu,
c)
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej albo wyznaczony przez niego sekretarz stanu albo podsekretarz stanu,
d)
Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, Przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego albo jej przedstawiciel,
e)
Minister - Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo jego przedstawiciel,
f)
Prezes Rządowego Centrum Legislacji albo jego przedstawiciel;
3)
sekretarz Zespołu - pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  4. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, przedstawicieli innych niż wymienione w § 3 pkt 1 i 2 organów, podmiotów, instytucji lub organizacji, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji zadań Zespołu.
§  5. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu.
2. 
Do zadań przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Zespołu - z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu;
2)
przewodniczenie posiedzeniom Zespołu;
3)
określanie porządku obrad Zespołu;
4)
reprezentowanie Zespołu na zewnątrz.
3. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu członek Zespołu.
§  6. 
Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, zlecać wykonanie tłumaczeń, ekspertyz, opinii, analiz oraz raportów na potrzeby prac Zespołu.
§  7. 
1. 
Zespół realizuje zadania na posiedzeniach zwoływanych nie rzadziej niż raz na miesiąc.
2. 
Zespół podejmuje ustalenia w drodze uzgodnienia stanowisk.
3. 
Sekretarz Zespołu sporządza protokół przebiegu posiedzenia Zespołu zawierający w szczególności poczynione ustalenia. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu Zespołu oraz sekretarz Zespołu.
§  8. 
1. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, tworzyć zespoły problemowe.
2. 
W skład zespołu problemowego wchodzą członkowie Zespołu, osoby zaproszone do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 4, lub osoby zaproszone do udziału w pracach zespołu problemowego, w szczególności:
1)
przedstawiciele urzędów obsługujących ministrów właściwych w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego;
2)
eksperci w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego;
3)
przedstawiciele organów, podmiotów, instytucji lub organizacji działających w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego.
3. 
Przewodniczący Zespołu w porozumieniu z członkami Zespołu określa skład i zakres zadań zespołu problemowego.
4. 
Przewodniczący Zespołu wyznacza przewodniczącego zespołu problemowego spośród członków tego zespołu problemowego.
5. 
Posiedzenia zespołu problemowego odbywają się w zależności od potrzeb, w terminie poprzedzającym planowane posiedzenie Zespołu.
6. 
Przepis § 7 stosuje się odpowiednio do posiedzeń zespołu problemowego.
§  9. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu zadań Zespołu, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty dotyczące zakresu prac Zespołu.
§  10. 
1. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z prac Zespołu w terminie do dnia 30 czerwca oraz do dnia 31 grudnia każdego roku.
2. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, na jego żądanie, sprawozdanie z prac Zespołu w zakresie prac zleconych przez Prezesa Rady Ministrów na podstawie § 2 pkt 3.
3. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności informacje o:
1)
liczbie posiedzeń Zespołu w okresie sprawozdawczym;
2)
zadaniach zrealizowanych przez Zespół w okresie sprawozdawczym;
3)
zadaniach Zespołu przewidzianych na kolejny okres sprawozdawczy ze wskazaniem wstępnego harmonogramu ich realizacji;
4)
wnioskach i rekomendacjach w obszarze działalności Zespołu.
§  11. 
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Zespołu.
§  12. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  13. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu, a także tworzonych zespołów problemowych, są pokrywane z budżetu państwa z części 16, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  14. 
Pierwsze sprawozdanie, o którym mowa w § 10 ust. 1, przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów do dnia 31 marca 2024 r.
§  15. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2024.17

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego.
Data aktu: 11/01/2024
Data ogłoszenia: 11/01/2024
Data wejścia w życie: 12/01/2024