Umowa o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Warszawa.1989.03.23.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Wschodniej Republiki Urugwaju o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej,
podpisana w Warszawie dnia 23 marca 1989 r.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Wschodniej Republiki Urugwaju, zwane dalej Umawiającymi się Stronami,

- pragnąc nadal rozwijać i umacniać stosunki przyjaźni między obydwoma państwami, w oparciu o poszanowanie zasad suwerennej równości i nieinterwencji w wewnętrzne sprawy drugiej Strony,

- biorąc pod uwagę fakt, iż wymiana i współpraca w dziedzinie informacji, kultury, nauki i oświaty przyczynia się do lepszego wzajemnego poznania,

- postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę:

Artykuł  1.

Umawiające się Strony zobowiązują się do rozwijania i umacniania współpracy w dziedzinie nauki, kultury, środków masowego przekazu, kinematografii i sportu.

Artykuł  2.

Umawiające się Strony będą wspierać ustanowienie stosunków i rozwój współpracy między instytucjami oświatowymi i naukowymi. Współpraca ta będzie przybierać następujące formy:

-
wymiana specjalistów, naukowców i wykładowców,
-
wymiana stypendialna,
-
wymiana prac naukowych,
-
wymiana informacji naukowej i dokumentacji

dotyczącej dziedziny kultury, historii i ekonomii, a także innych materiałów informacyjnych niezbędnych dla opracowywania podręczników szkolnych i innych publikacji traktujących o państwie drugiej Strony.

Artykuł  3.

Umawiające się Strony podejmą działania zmierzające do zawarcia szczegółowej umowy o współpracy naukowo-technicznej, po uprzednim ustaleniu kierunków tej współpracy w drodze dyplomatycznej.

Zanim zostanie zawarta wyżej wymieniona umowa Umawiające się Strony działać będą w kierunku ułatwienia bezpośrednich kontaktów między instytucjami naukowymi i badawczymi zainteresowanymi wspólną realizacją określonych tematów, wymianą grup specjalistów i badaczy oraz wymianą materiałów i dokumentów związanych z tą współpracą.

Artykuł  4.

Umawiające się Strony podejmą działania na rzecz zapewnienia szerokiej i obiektywnej informacji na temat kraju drugiej Strony w swoich środkach masowego przekazu.

Artykuł  5.

Umawiające się Strony zbadają możliwość zawarcia umowy o wzajemnym uznawaniu świadectw, tytułów, dyplomów i stopni naukowych.

Artykuł  6.

W celu wymiany informacji, doświadczeń i wiadomości oraz prowadzenia specjalizacji, Umawiające się Strony popierać będą współpracę w zakresie literatury, muzyki, teatru, kina, sztuk pięknych, środków masowego przekazu, fonografii. Współpraca ta obejmować będzie następujące formy:

-
wymiana pisarzy, artystów i grup artystycznych oraz zespołów i wybitnych specjalistów, którzy uczestniczyliby w kongresach, festiwalach i konkursach o charakterze międzynarodowym;
-
wymiana dzieł literackich i artystycznych, filmów, wystaw, utworów muzycznych i nagrań.
Artykuł  7.

Umawiające się Strony popierać będą udział swoich specjalistów i delegacji, łącznie z dziecięcymi i młodzieżowymi, w imprezach artystycznych o charakterze międzynarodowym, organizowanych na swoim terytorium.

Artykuł  8.

Umawiające się Strony prowadzić będę współpracę w dziedzinie sportu. Sprzyjać będę kontaktom między swoimi organizacjami sportowymi i działać na rzecz zwiększenia częstotliwości spotkań między sportowcami, ekipami i specjalistami w zakresie sportu.

Artykuł  9.

W miarę swoich możliwości Umawiające się Strony wspierać będę współpracę w zakresie ochrony zdrowia.

Artykuł  10.

Umawiające się Strony, uwzględniając przepisy prawa wewnętrznego, stworzą odpowiednie warunki dla ułatwienia osobom fizycznym i prawnym drugiej Strony realizacji niniejszej Umowy.

Artykuł  11.

W celu realizacji niniejszej Umowy Umawiające się Strony będę opracowywać programy /co najmniej dwuletnie/, zawierające szczegóły współpracy w dziedzinach wymienionych w niniejszej Umowie.

Warunki finansowe będę uzgadniane w ramach odpowiednich programów współpracy, lub będę uzgadniane indywidualnie dla każdego przypadku.

Artykuł  12.

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie potwierdzone w formie wymiany stosownych not dyplomatycznych. Umowa wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia otrzymania noty późniejszej.

Artykuł  13.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze odpowiedniej notyfikacji, nie później jednak niż sześć miesięcy przed upływem danego okresu obowiązywania Umowy.

Artykuł  14.

Wygaśnięcie Umowy nie będzie miało wpływu na realizację programów współpracy, uzgodnionych w trakcie jej obowiązywania, chyba, że Strony postanowią inaczej.

Umowę niniejszą sporządzono w Warszawie dnia 23 marca 1989 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024