Zmiana zarządzenia w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw reformy systemów oceny zgodności i nadzoru rynku.

ZARZĄDZENIE Nr 105
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 2020 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw reformy systemów oceny zgodności i nadzoru rynku

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu nr 114 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2019 r. w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw reformy systemów oceny zgodności i nadzoru rynku (M.P. poz. 728) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3 w ust. 1 w pkt 2:
a)
po lit. a dodaje się lit. aa w brzmieniu:

"aa) Minister Sprawiedliwości, ",

b)
uchyla się lit. d,
c)
po lit. f dodaje się lit. fa w brzmieniu:

"fa) minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin, ",

d)
po lit. g dodaje się lit. ga w brzmieniu:

"ga) minister właściwy do spraw klimatu.".

e)
po lit. i dodaje się lit. ia w brzmieniu:

"ia) minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, ",

f)
uchyla się lit. j,
g)
po lit. zb dodaje się lit. zba w brzmieniu:

"zba) Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, ",

h)
uchyla się lit. zh;
2)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Zespół obraduje na posiedzeniach. Rozstrzygnięcia spraw zapadają w formie uchwał, z wyjątkiem wstępnych rozstrzygnięć Zespołu lub kwestii organizacyjnych, które Zespół rozstrzyga w drodze uzgodnienia stanowisk. O konieczności podjęcia rozstrzygnięcia w drodze uzgodnienia stanowisk decyduje przewodniczący Zespołu.

2. Rozstrzygnięcia, o których mowa w ust. 1, mogą być również podejmowane korespondencyjnie (tryb obiegowy) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. O podjęciu rozstrzygnięcia korespondencyjnie decyduje przewodniczący Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu.

3. Na posiedzeniach uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów "za" i "przeciw" rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu. Sekretarz Zespołu nie posiada prawa głosu.

4. W przypadku trybu obiegowego uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli, którzy przesłali swój głos do sekretarza Zespołu za pomocą środków komunikacji elektronicznej w wyznaczonym przez przewodniczącego Zespołu terminie, pod warunkiem że swoje głosy przesłała co najmniej połowa członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów "za" i "przeciw" rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu. Sekretarz Zespołu nie posiada prawa głosu.

5. Uzgodnienie stanowiska na posiedzeniu następuje w przypadku niezgłoszenia sprzeciwu do stanowiska przedstawionego przez przewodniczącego Zespołu.

6. Uzgodnienie stanowiska w trybie obiegowym następuje w przypadku niezgłoszenia sekretarzowi Zespołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, sprzeciwu do stanowiska przedstawionego przez przewodniczącego, w wyznaczonym przez przewodniczącego Zespołu terminie.

7. Każdy z ministrów kierujących działami administracji rządowej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a-m, posiada tylko jeden głos, niezależnie od liczby działów administracji rządowej, którymi kieruje.

8. Członek Zespołu może upoważnić innego członka Zespołu lub upoważnionego przedstawiciela innego członka Zespołu do oddania głosu w jego imieniu po uprzednim powiadomieniu przewodniczącego Zespołu.

9. Sprawy wniesione do rozpatrzenia w trybie obiegowym przesyła się do członków Zespołu na co najmniej trzy dni robocze przed końcem terminu głosowania lub wyrażenia stanowiska. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może ulec skróceniu do jednego dnia roboczego.";

3)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. Protokoły z posiedzeń Zespołu oraz z rozstrzygnięć podjętych w trybie obiegowym sporządza niezwłocznie sekretarz Zespołu. Protokół podpisuje przewodniczący Zespołu albo jego zastępca oraz sekretarz Zespołu.".

§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024