Międzyresortowy Zespół do Spraw Opracowania Zasad Zatrudniania i Wynagradzania w Ochronie Zdrowia.

ZARZĄDZENIE Nr 81
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 maja 2006 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Opracowania Zasad Zatrudniania i Wynagradzania w Ochronie Zdrowia

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do Spraw Opracowania Zasad Zatrudniania i Wynagradzania w Ochronie Zdrowia, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2.
Do zadań Zespołu należy:
1)
przeprowadzenie analizy obowiązujących regulacji prawnych dotyczących zasad zatrudniania i wynagradzania w ochronie zdrowia;
2)
opracowanie na podstawie analizy, o której mowa w pkt 1, propozycji założeń rozwiązań legislacyjnych dotyczących zasad zatrudniania i wynagradzania w ochronie zdrowia.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - minister właściwy do spraw zdrowia albo wskazany przez niego sekretarz lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia;
2)
członkowie - wyznaczeni przez właściwych ministrów sekretarz lub podsekretarz stanu w:
a)
Ministerstwie Finansów,
b)
Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej,
c)
Ministerstwie Gospodarki,
d)
Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
e)
Ministerstwie Sprawiedliwości,
f)
Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji,
g)
Ministerstwie Obrony Narodowej,
h)
Ministerstwie Skarbu Państwa,
i)
Ministerstwie Zdrowia.
2.
W pracach Zespołu mogą uczestniczyć na prawach członka wyznaczeni przez władze statutowe przedstawiciele:
1)
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność;
2)
Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych;
3)
Forum Związków Zawodowych;
4)
Konfederacji Pracodawców Polskich;
5)
Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan;
6)
Związku Rzemiosła Polskiego;
7)
Business Centre Club - Związku Pracodawców;
8)
Naczelnej Rady Lekarskiej;
9)
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych;
10)
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
§  4.
1.
Przewodniczący Zespołu:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej połowy członków Zespołu;
2)
przewodniczy posiedzeniom;
3)
wyznacza osobę prowadzącą posiedzenia Zespołu, w przypadku swojej nieobecności.
2.
W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu posiedzenia zwołuje oraz przewodniczy im osoba wyznaczona przez przewodniczącego.
3.
Zawiadomienia o miejscu, terminie i porządku posiedzenia Zespołu oraz materiały dotyczące posiedzenia przewodniczący Zespołu przesyła członkom Zespołu pocztą (listem poleconym), faksem lub za pomocą elektronicznych nośników informatycznych, na co najmniej 2 dni przed posiedzeniem na wskazany do korespondencji adres.
§  5.
1.
W celu realizacji zadań przewodniczący Zespołu może tworzyć podzespoły i grupy robocze.
2.
W pracach Zespołu, podzespołów i grup roboczych, o których mowa w ust. 1, mogą brać udział osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu.
3.
Przewodniczący Zespołu może zlecać wykonanie na rzecz Zespołu opinii i ekspertyz.
§  6.
1.
W sprawach określonych w § 2 Zespół może podejmować uchwały.
2.
Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności przewodniczącego Zespołu lub osoby przez niego wyznaczonej oraz co najmniej połowy pozostałych członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
§  7.
Posiedzenia Zespołu są protokołowane.
§  8.
Organy administracji rządowej współpracują z Zespołem i udzielają mu pomocy w realizacji jego zadań.
§  9.
1.
Zespół jest powołany na okres wykonywania zadań określonych w § 2, jednak nie dłuższy niż do dnia 31 października 2006 r.
2.
W terminie 7 dni od dnia zakończenia prac Zespołu przewodniczący składa Prezesowi Rady Ministrów sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu, przyjęte przez Zespół w trybie określonym w § 6 ust. 2.
3.
Przewodniczący Zespołu składa Prezesowi Rady Ministrów comiesięczne sprawozdania z realizacji zadań Zespołu.
§  10.
1.
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
2.
Koszty delegacji członków Zespołu ponoszą właściwe jednostki delegujące.
3.
Koszty opinii i ekspertyz sporządzanych na rzecz Zespołu finansowane są z budżetu państwa z części 46 - Zdrowie, działu 851 - Ochrona zdrowia.
§  11.
Obsługę Zespołu zapewnia Ministerstwo Zdrowia.
§  12.
Zespół działa na podstawie niniejszego zarządzenia oraz przyjętego przez siebie regulaminu.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024