Chorwacja-Polska. Program współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji na lata 2005-2007. Zagrzeb.2005.10.31.

PROGRAM
współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji na lata 2005-2007,
podpisany w Zagrzebiu dnia 31 października 2005 r.

PROGRAM

współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji na lata 2005-2007

W celu rozwoju przyjacielskich stosunków w dziedzinie kultury między narodami swoich krajów, w oparciu o artykuł 21 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji, podpisanej w Zagrzebiu dnia 14 września 1995 r., Minister Kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Chorwacji, zwani dalej "Stronami", uzgodnili niniejszy Program współpracy kulturalnej na lata 2005-2007.

Artykuł  1

We wszystkich dziedzinach kultury i sztuki Strony wspierać będą różne formy współpracy oraz wymiany przyczyniające się do lepszego wzajemnego poznania i zbliżenia.

Artykuł  2

Strony wspierać będą wymianę w dziedzinie sztuk plastycznych oraz wystaw muzealnych, które zostaną uzgodnione bezpośrednio przez zainteresowane galerie i muzea.

W czasie obowiązywania tego programu Strony przewidują wymianę następujących wystaw:

1)
"Wojownicy pomiędzy Wschodem i Zachodem - późna epoka żelaza na terenie kontynentalnej Chorwacji" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, organizatorem będzie Muzeum Archeologiczne w Zagrzebiu;
2)
wystawa archeologiczna "Skarby średniowiecznej Polski" w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu, organizatorem będzie Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie;
3)
"Secesja w Chorwacji" w Muzeum Narodowym w Krakowie, organizatorem będzie Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Zagrzebiu;
4)
"Polska tkanina artystyczna" w Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Zagrzebiu, organizatorem będzie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi;
5)
"Współczesny rysunek chorwacki" w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, organizatorem będzie Galeria "Klovićevi dvori" w Zagrzebiu;
6)
"Nowa sztuka polska" w Galerii "Klovićevi dvori" w Zagrzebiu, organizatorem będzie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Artykuł  3

Strony prowadzić będą wymianę profesjonalnych i renomowanych amatorskich zespołów artystycznych w ramach międzynarodowych festiwali, znaczących imprez kulturalnych lub na zaproszenie drugiej Strony.

Szczegółowe warunki wymiany, o której mowa w pierwszym akapicie niniejszego artykułu, takie jak wybór zespołu, określenie repertuaru, programu pobytu i terminu wizyty, Strony będą uzgadniać na zasadach wzajemności w drodze kontaktów roboczych.

Artykuł  4

Strony wspierać będą zorganizowanie Tygodnia Filmu Polskiego w Zagrzebiu i Tygodnia Filmu Chorwackiego w Warszawie.

Strony wspierać będą uczestnictwo kinematografii kraju partnera w międzynarodowych festiwalach filmowych, organizowanych na terenie swego kraju, zgodnie z regulaminami tych festiwali.

Strony popierać będą bezpośrednią współpracę między instytucjami, organizacjami i producentami oraz współpracę filmotek narodowych i stowarzyszeń filmowców obu krajów.

Artykuł  5

Strony wspierać będą współpracę między polskimi i chorwackimi instytucjami do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego w celu wymiany ekspertów i informacji o stanie dziedzictwa kulturowego i realizacji jego ochrony w obu krajach.

Strony wymienią fachową wiedzę i doświadczenia wynikające z analiz i waloryzacji zespołów zabytkowych i krajobrazowych (szczególnie fortyfikacji austro-węgierskich) oraz dotyczące metod ich odnowy i zagospodarowania.

Strony będą współpracować w ramach wspólnych projektów, warsztatów, seminariów, wykładów, wystaw oraz wyjazdów studyjnych, poprzez poznawanie i korzystanie z doświadczeń polskich i chorwackich specjalistów w dziedzinie restauracji budownictwa historycznego. Liczbę specjalistów i czas trwania ich pobytu Strony uzgodnią w odrębnej umowie.

Artykuł  6

Strony będą współpracować w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przekazywania dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturowe, zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju, a także zgodnie z podpisanymi przez obie Strony konwencjami międzynarodowymi.

Strony będą współpracować w dziedzinie zwrotu dóbr kultury, które zostały nielegalnie wywiezione z terytorium kraju jednej ze Stron lub zostały nielegalnie wwiezione na to terytorium.

Artykuł  7

Strony wspierać będą bezpośrednią współpracę muzeów oraz galerii określoną w umowach między zainteresowanymi instytucjami o wymianie ekspertów, publikacji oraz dokumentacji.

Artykuł  8

Strony wspierać będą bezpośrednią współpracę określoną w umowie między Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i Chorwackim Archiwum Państwowym.

Artykuł  9

Strony wspierać będą współpracę między Biblioteką Narodową w Warszawie oraz Biblioteką Narodową i Uniwersytecką w Zagrzebiu. Zakres i formy współpracy zostaną określone w umowie między wymienionymi instytucjami.

Artykuł  10

Strony wspierać będą współpracę między stowarzyszeniami literatów oraz wymianę literatów i tłumaczy literatury.

Artykuł  11

Strony wspierać będą tłumaczenia i publikacje znaczących dzieł literackich oraz innych dzieł autorów polskich i chorwackich.

Strony wspierać będą uczestnictwo wydawców i księgarzy w spotkaniach branżowych oraz międzynarodowych targach książki w obu krajach.

Artykuł  12

Zasady wymiany delegacji są następujące:

1)
najpóźniej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem Strona wysyłająca przekaże Stronie przyjmującej dane dotyczące członków delegacji oraz potrzeb związanych z ich wizytą;
2)
Strona przyjmująca w terminie 40 dni od otrzymania propozycji wypowie się odnośnie do akceptacji wizyty oraz jej terminu;
3)
po otrzymaniu informacji o akceptacji wizyty, najpóźniej na 20 dni przed przybyciem delegacji, Strona wysyłająca przekaże Stronie przyjmującej dokładne dane dotyczące daty i miejsca przybycia oraz środka komunikacji.
Artykuł  13

Zasady finansowania wymiany osób i zespołów są następujące:

1)
Strona wysyłająca pokryje koszty podróży oraz przewóz rekwizytów, kostiumów i instrumentów muzycznych do pierwszej miejscowości na terenie państwa przyjmującego i z powrotem;
2)
Strona przyjmująca poniesie koszty zakwaterowania i wyżywienia, koszty przewozu krajowego, koszty organizacji i zapowiedzi przedstawienia.
Artykuł  14

Warunki organizacji i zasady finansowania wystaw ustalą zainteresowane instytucje (muzea i galerie) w odrębnych umowach.

Artykuł  15

Niniejszy program wejdzie w życie w dniu podpisania i pozostanie w mocy do dnia 31 grudnia 2007 r.

PODPISANO w Zagrzebiu dnia 31 października 2005 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i chorwackim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.10.134

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Chorwacja-Polska. Program współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji na lata 2005-2007. Zagrzeb.2005.10.31.
Data aktu: 31/10/2005
Data ogłoszenia: 10/02/2006
Data wejścia w życie: 31/10/2005